Prosím vás, neví někdo, co to znamená falešný štych?

Nejlepší odpověď
Drap

Tento výraz se používal kdysi v hampejzech /vykřičených domech/ pro uspokojení muže ženou, kdy nedošlo přímo k souloži.

Další odpovědi
anonym

Jak píše drap a tady je důkaz : http://www.rou­ming.cz/upload/Ce­nik_v_hampejzu_v_1932­.jpg
Doplňuji:
Ale tady se jedná o „falešný štych“ !

annas

Nespisovné podstatné jméno štych má více významů. Všechny štychy mohou být falešné, i když se nejčastěji se užívá u karet.

1. zdvih (dr. též vzatek) v kartách – tejně jako pích = karetní štych.
Poslední štych mě stál dvě kila.
2. steh při šití
3. barevný nádech
Má to trochu štych do zelena.
4. divadelní, filmový štych = bodový reflektor
5. nechat ve štychu – neposkytnou někomu pomoc
6l chybně ppjmenování pro pohlavní styk.

Slovo je odvozené z němčiny ze Stich = bodhnutí, píchnutím steh, zdvih v kartách,. Nechat ve štychu – z pojetí karetní partie jako souboje, tedy analogicky při šermování.
Čerpáno ze SNČ

Doplňuji:

Oprava: stejně, neposkytnout.

Ještě dodatek k bodu 6.

Výraz štych je opravdu uváděný jako chybné pojmenování pro pohlavní styk místo správného štrych – policejní hantýrka – pohlavní styk, obvykle s prostittkou.

Upřesňuji. Dá se říct, že se spojení „falešný štych“ používalo piř svém vzniku začátkem (19. st.) nejčastěji ve vojenské hantýrce při hře v karty a šermu. ale později i v nevěstincích pro iuspokojení jiným způsobem než vlastním pohlavním stykem.

Jinak diskuze

marci1

Něco málo jsem našla. Souvisí to s kartami, ale co přesně to znamená nevím :
„Hra v karty přišla do Čech z Němec a s ní i její něm. názvosloví: odtud svršek = Obermann, spodek = Untermann, eso z As (dř. esz) atd., odtud i slovo štych z něm. Stich. Němci vykládají Stich v kartách ze slovesa stechen, které v rytířských turnajích znamenalo „někoho (s koně) sbodnouti“ a tím nad ním zvítěziti (proto se říkalo „einen mit einer höheren Karte stechen, Eicheln sticht“ a p.). Podobným způsobem, z šermu, nabylo pod. významu francouzské slovo point (= bodnutí, bod); odtud při různých hrách dnešních počítání „na body“. Slovo štych ve hře kartové hráči zpravidla nepřekládají, protože je to odborný název kartářský, přejatý s hrou karetní (jako eso, durch a p.). Klicpera v Pravidlech hry šestadvacet (1822) užívá jen slova štych: figura se — mimo třicet — v druhém štychu ohlásí. Také v starších slovnících (u Thama, Dobrovského) se vyskytuje jen štych. V novější době se vyskytlo několik pokusů o překlad, většinou málo šťastných; tak neznámý autor utvořil za Stich slovo steh, načisto ovšem nevhodné, neboť něm. Stich v kartách nesouvisí, jak výše vyloženo, s pícháním jehlou; v Slovníku Franty Šumavského (1846) je za Stich (im Kartensp.) = píchnutí (vier Stiche haben = čtyrykrát píchnouti); v slovníku Jordanově je slovo Stich přeloženo slovem vzatek (= co kdo vezme); jemu podobný překlad je slovenské berok, které podle Sasínka zaznamenal Kott. Slovo vzatek je snad nejlépe (a také nejsamostatněji) utvořeno, ale přes to pochybujeme, že by se ujalo a slovo štych z úst hráčů, kteří jsou v svém oboru živlem snad nejkonservativ­nějším, vypudilo“.
Net Naše řeč

ivzez

Doplním Marci1:

Ve většině karetních her se používá výraz štych,
ve sportovním bridgi se používá výraz zdvih.
Doplňuji:
Drape,
nevytratila se Vám někde jedna souhláska?

fcoop

barbakan – kde jsi,prosím tě, „vyhrabal“ ten skvost? .............­.Trampové a vojsko se slevou.......­....... to nemá chybu. Jen si nechci představit to kasírování.

anonym

Kde? Zrovna jsem projížděl rouming a narazil na obrázek s tématem otázky. Náhoda jak blbec:-)

bolak

jj, to mě taky dostalo :))

hlavně jak to v těch 30 letech znělo vznešeně…

gagaga

ale i ten ary pise o necem " podobnem " jen bez cen … :
pretiahnutie

… v spojení nechať niekoho v štichu: opustiť v zlej situácii

● bodnutie, pichnutie

:p

  • iv-

gagaga

a " dnesni " , " soucasny " listek by nekdo nahodou nemel ?
jak asi vypada dnes ? :)

marci1

Nemá to něco společného s mariášem ( karetní hra ) ? Ten bohužel hrát neumím. 🙂

annas

marci1 tentokrát nevložila odkaz, takže doplňuji.

Naše řeč, ročník 11 (1927), číslo 1.
nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=450‎

annas

Všechny stránky ÚJCAV jsou dočasně nedostupné, takže odkaz nešel vložit přímo. Až budou stránky v provozu, doplním. Dostala jsem se do časopisu přes archiv.

annas

Už stránka funguje:

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=450

arygnoc

hovorovo (slangovo) posmešná, neúprimná poznámka, rada, prípadne podpichnute.

arygnoc

štich
● pretiahnutie nite látkou; časť tejto pretiahnutej nite, steh.
● zobratie vynesených kariet ich prebitím.
v v spojení nechať niekoho v štichu: opustiť v zlej situácii.
● bodnutie, pichnutie.
● urážanie ironickými posmešnými rečami, poznámkami.
● (zastaralo) rýľ s dlhým a úzkym rydlom.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=%C5%A1ti­ch