etin

Prosííím, potřebuji pomoc s fyzikou…

S jakym zrychlenim se bude pri rozjizdeni vlak pohybovat, kdyz se podle merini uhlomerem provazek s kulickou vychylil o uhel 5°?
Dekuji kazdemu, kdo mi pomuze :)

Odpovědi
Michal Kole

Já tu úlohu nějak nechápu 🙂

Měla by se tu založit extra sekce Domácí úkoly

Svým způsobem to odpověď je taky a její morálnost, etičnost, filozifičnost, ať si každý posoudí sám a rozhodne se.

Kdo chce poradit ať poradí, a kdo nechce poradit, ať neradí.

Úplně udělat úkol za žáka studenta uznávám, že není správné, ale poradit a navést na správnou cestu s tím už problém nemám.

Kdo vypracuje úkol kompletně za studenta, žáka tak ať jej alespoň okomentuje, jak se k jednotlivým číslům dostal, jaký použil vzorec, popř. jak z něj vytvořil jiný, aby si žák mohl přečíst jak se to vlastně řeší a proč se to řeší zrovna takhle, popř. ještě uvést ještě jiná řešení.

Tím se částečně odstraní to dilema vypracovat úkol za někoho.

DejfCold

třeba projde když tam napíšeš že když se rozjíždí vlak tak to vždycky trochu cukne:D jinak sory že sem níjak moc neporadil

Jose1f

Vycházím ze vzorce
F = m.a
kde je
F . . . setrvačná síla vyvolaná zrychlením vlaku
m . . . hmotnost kuličky
a . . . zrychlení vlaku

Pro zemskou přitažlivost platí, že
T = m.g
kde je
T . . . tíha kuličky
m . . . hmotnost kuličky
g . . . tíhové zrychlení na Zemi

Když se provázek s kuličkou vychýlí o 5 stupňů, rozloží se tíha kuličky na dvě složky: svislou a vodorovnou.
Vodorovná složka Tv = T.tgalfa, ale svislá složka se nemění, je stále rovna T.
Zrychlení vlaku vyvolá setrvačnou sílu F, která se musí rovnat vodorovné složce, aby se kulička vychýlila.
Platí tedy, že
T.tgalfa = F
m.g.tgalfa = m.a
a = g.tgalfa
A je to!
Logická kontrola: Když je úhel alfa roven nule je také tgalfa rovno nule a kulička visí kolmo k zemi a provázek je natahován tíhou kuličky. Kdyby se kulička vychýlila o 90 stupňů, bylo by tgalfa rovno nekonečnu, zrychlení vlaku by bylo také rovno nekonečnu a i provázek by byl natahován nekonečnou silou.