promlceci lhuta

pokud byl vynesen platebni prikaz,ktery nabyl pravomoc 8.9.1998 dne 9.9.2008 byl podan navrh na tento platebni prikaz urcen exekutor,pak 11.11.2008 vynesen rozudek na exekuci majetku,pak zase nic a 7/2009 byla dana exekuce na plat vztahuje se tu nejaka promlceci lhuta na tento platebni prikaz a pokud ano kam se mohu obratit ?dekuji

Odpovědi
standa

V otázce je skryt docela dost častý omyl, na CO že se vlastně vztahuje akt ´promlčení´. Promlčet již totiž nelze (ani za 100 let) pravomocné rozhodnutí soudu, například ´platební rozkaz´ nebo ´směnečný platební rozkaz´ ap. Skutečnost, že zmiňovaný platební rozkaz nebyl z různých důvodů vykonán nemá žádný vliv na případnou možnost promlčení.

Promlčení se vztahuje (a české zákony bohužel připouštějí desítky různých variant a různých ůhůt) pouze na takové případy, kdy se věřitel domáhá svých práv, ale během nějaké doby (zpravidla 3 roky) nestačil učinit takové právní kroky, které by zastavily běžící promlčecí dobu.

V tomto případě byl vydán platební rozkaz, který je pravomocný a ten již následně nelze nijak promlčet či ´zrušit´.

Bohužel pro pisatele otázky ☹