bolak

„Projet to na plný čáře“, kde se to vzalo? Proč na plný čáře?

Nejlepší odpověď
annas

Čára – mínilo se jí i čára hraniční, až po kterou je něco dovoleno nebo zakázané, např. linie, která čarodějný kruh ( kde nemají nebo mají démoni svou moc) nemají, pak přeneseně linie cílová, mez (limit) dovolená pravidlem – dělati něco přes čáru.

Plný = celý, úplný. Projet – expresívně – prohrát. Čára = stanovený limit.

Projel to na plné (celé) čáře – prohrál to docela (zcela) nad stanovený limit. (určenou mez, hranici)

V. Machek a jeho Etymologický slovník
Doplňuji:

Čára – mínila se jí i čára hraniční, až po kterou je něco dovoleno nebo zakázané, např. linie, vymezující tzv. čarodějný kruh ( kde nemají nebo mají démoni svou moc), pak přeneseně linie cílová, mez (limit) dovolené pravidlem – dělati něco přes čáru…

Další odpovědi
anonym

Někdo byl o chlup, o fous, o setinu rychlejší. To je stejné jako zvítězit o prsa.

quentos

česílko, ale kdepak, vždyť je to úplný opak. Projet to na plný čáře přece znamená utrpět DRTIVOU porážku, nikoli těsnou.

bolak

tak tak..

anonym

za pokus to stálo :)

Pájo

I mistr se někdy utne…