Vyptavac

Prodej pres e-shop bez zivnost. listu?

Pokud nejsem podnikatel nebo nějaká firma a napsal jsem knihu v PDF, můžu si na internetových stránkách zařídit e-shop zdarma a tu knihu prodavat i kdyz nemam zivnostensky list?
Doplňuji:
Děkuji za informaci. Ještě takový menší dotaz. Kdyby mi (čistě teoreticky) ještě nebylo osmnáct, vadilo by to? :)

Odpovědi
Jambalaya

Ano, můžete. V zásadě máte 2 možnosti.

  1. Bude se jednat o příjem dle autorského zákona tzn. dle §7 ZDP odst. 2

pís. a). Dle tohoto paragrafu můžete uplatnit paušální výdaje, avšak z příjmu budete muset platit zdravotní pojištění.

  1. Bude se jednat o mimořádný jednorázový příjem, pak můžete využít i §10 ZDP, kde je takový příjem do Kč 20.000,–- zcela od daně osvobozen (samozřejmě v případě, že nemáte ještě další jednorázové příjmy).

Nedoporučuji podnikat dle §10 dlouhodobě, tedy například pokud byste se stal úspěšným spisovatelem. Radím prozatím využít jednorázový příjem, protože zatím nevíte, zda budete mít s vaší knihou úspěch a je zbytečné se hned na začátku prudit registracemi a pojištěním.

Doplnění:

Dle mého názoru lze vaši doplňující otázku rozdělit na 2 části.

  1. Daně z příjmu, na ty se žádná věková hranice nevztahuje.
  2. Způsobilost k některým právním úkonům, tedy např. podepisování smluv.

No, nevím, jestli jste napsat něco, jako je Harry Potter a předpokládáte, že to bude mít veliký úspěch, pak by možná stálo za to zajímat se o autorský zákon a k tomu byste nejspíš potřeboval někoho dospělého (na autorský zákon nejsem odborník). Jestli ale jen tak zkoušíte, využijte raději Aukro. Na prodávání jedné knihy eshop nepotřebujete a reklama na něj bude stát dost peněz.
Zcela upřímně bych vám poradila jen tak si to zkusit a až teprve, když vyděláte tisíce, zajímat se dále. Pokud vyděláte pár stovek, strčte si je do kapsy a dál to neřešte.