Djukenzie

Prodej doma vyrobeného svítidla? Je to problém?

Vyrobil jsem pěknou svítilnu s objimkou na žárovku a přepínačem, napadlo mě zkusit to speněžit. Je problém prodat takto podomácku vyrobenou lampu? Spoj objímka/přepínač a kabel je normalne pripajeny.

Odpovědi
Kepler

Nemusí to být problém. Z hlediska bezpečnosti by ale každý prodávaný výrobek měl mít certifikaci. Třeba podle: zkoušky jsou obvykle zaměřené na ověřování kvalitativních a bezpečnostních ukazatelů a jsou realizovány buď kompletní podle příslušné technické normy nebo i jen dílčí podle zákazníkova zadání. Na žádost lze zajistit zkoušení za přítomnosti klienta a některé zkoušky jsou prováděny přímo u zákazníka. http://www.it­czlin.cz/cz/zku­sebna-elektro-vyrobky-EMC-LVD
Pokud ale vyrobíš pro někoho dárek, je to riziko pro darovaného, pokud to budeš prodávat a něco nebude v pořádku, pak je to tvoje zodpovědnost. Takových prostých osvětlovacích výrobků jsem si sám už udělal několik a zatím jsem vyhodil jističe jenom jednou 🙂

mosoj

Vše je špatně a zodpovědnosti tě zbaví pouze uvedení do prodeje přes státní zkušebnu.

mzm

Podle mě jsou pájené spoje špatně. Odpojí se už při nějakých 250°C. Pak budu prskat a možná i zapalovat.

Dochy

Pro výrobu (za účelem prodeje) el. spotřebiče musíš mít odpovídající kvalifikaci a spotřebič musí odpovídat platným normám. Obávám se, že tohle nesplňuješ.

ivzez

Máte-li na svítidlo příslušný atest, klidně
je můžete prodat. Jinak radši jen stínidlo.

Dochy

K tomu uvádění „přes zkušebnu“… Z toho co si pamatuju (jednak už je to dávno, jednak jsem přímo nic takového nemusel řešit)

  1. Dělá se to jako typové zkoušky pro výrobek uvedený na trh. Pro jednu lampičku to moc nedává smysl.
  2. Cena zkoušek je řádově v desítkách tisíc (spíš ve více desítkách než v méně)
  3. Výrobek se při těch testech může i zničit.