vlado normen

Prodej auta při plné moci ,bez přepisu a kupní smlouvy.

Měl bych dotaz . Před rokem a trictvte prodala přítelkyně moje auto na základě plné moci. Bohužel auto prodala známému a ten ji slíbil přepis a kupní smlouvu . Jak to tak bývá ani jedno neudělal a auto jezdí bůhví kde a mě chodí pokuty a povinné ručení. Na policii po 14 dnech usoudili ,že se nejedná o krádež a odkládají to z odůvodněním­....... nevím co dál dělat, abych nemusel dal vše platit .

Odpovědi
elkon

Kde není rozum, tam pak jsou následky. Jako by toho bylo na toto téma popsáno málo. Jedině okamžitý převod a je klid.

Mravenec

To je teda solidní známý. To na něj nemá kontakt a telefon? Když si riskneš prodávat auto bez smlouvy a přepisu, tak musíš čelit následkům. Prostě ho kontaktujte a přepište.

Filip84

No, to je zase 👌, tvl! 🙄

Tak podívej se, frajere:

Prodej motorového vozidla jednou osobou (vlastníkem) jiné osobě je věcí občanského práva, a z povahy tedy věcí dispositivní: co není výslovně uloženo platným právem, to ten prodej nemusí splnit, a co není výslovně zakázáno, je povoleno.

Neexistuje žádným právním předpisem uložena povinnost při prodeji motorového vozidla sepsat kupní smlouvu, tedy v písemné formě. Takové kupní smlouvy se pak týkají všeobecné náležitosti, které na kupní smlouvu klade občanský zákoník, takže ano, může být ujednána i ústně.

Z povahy věci, že prodávající odpovídá kupujícímu za vady věci, které měla při převzetí, přičemž se předpokládá, že vada, která se vyskytla do 1/2 roku od převzetí, je vadou při převzetí, neprokáže-li se opak, a že záruční lhůta je 24 měsíců i u použité věci, pokud nebyla ujednána kratší, která však nesmí být kratší 12 měsíců, je prodej použitého motorového vozidla sebedestruktivním konáním už z tohoto důvodu.

Jistě, prodává-li fysická osoba nepodnikající motorové vozidlo (nebo jinou movitou věc) fysické osobě nepodnikající, nejde o spotřebitelský vztah, to ani. Ale pořád jde o prodej věci, a to věci použité. Asi každému, kdo se v autech vyzná jenom rámcově, je poněkud jasné, že pět let stará Fobia, při stejné výbavě, motorisaci etc., může být ve stavu šrotu, ale také ve stavu (téměř) nového vozu. Zjednodušeně řečeno je to tak, že prodávající neodpovídá za vadu, která souvisí s tím, že prostě prodává použitou věc, a to pouze tehdy, pokud vada souvisí s deklarovaným, nebo obvyklým, stupněm opotřebení.

Proto se v praxi výrazně doporučuje sepsat kupní smlouvu, opatřit jí úředně ověřenými podpisy, a to takovou kupní smlouvu, ve které prodávající popíše, co možná nejdetailněji, faktický stav použitého vozu a uvede všecky vady, které jsou mu známy. Dobře to lze illustrovat na vozidlech, které prodává finanční prokuratura. Jistě, pokud jsou to nějaká vozidla od galérky soudně propadlá státu, která navíc ležela někde v hangáru osm, deset let, je jejich stav většinou jasný. Ale finanční prokuratura prodává i jiná vozidla, třeba po armádě, nebo referentská vozidla, která s ohledem na své stáří nemají nijak horentní nájezd a mají doloženou servisní historii. Přesto výčet závad bývá dalekosáhlý – protože se jistí.

To je jedna stránka věci. Druhá stránka věci je přepis takového vozidla.

Arciť se k tomu ještě vrátíme, tak úvodem poznamenám, že povinností obou, tzn. prodávajícího i kupujícího, je zajistit zápis změny vlastníka motorového vozidla do 10 úředních (pracovních) dnů ode dne, kdy k takové změně došlo; je to povinnost uložená § 8 odst.2 zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Pokud není sepsána kupní smlouva, jediným možným postupem je postup presumovaný dikcí ustanovení § 8 odst.1 lit.a) zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, tzn. že se oba dva dostavíte současně na úřad obce s rozšířenou působností, a ta pak ten zápis provede.

V opačném případě, totiž, nový vlastník motorového vozidla musí předložit úřadu obce s rozšířenou působností „doklad o nabytí vlastnického práva k silničnímu vozidlu“ (§ 8 odst.4 lit.b) bod 1. zák.o podminkách provozu vozidel na pozemních komunikacích).

Doklad je doklad, nestačí, že Dežo dojde na úřad s Arankou a Ferem, a oni mu dosvědčí, že tady to auto mu Josef Novák opravdu prodal, že mu ho Dežo fakt neukradl, i když nemají dveře od řidiče zámek, a pod spínací skříňkou čouhá svazek drátů. Nestačí, Dežo musí mít papír.

Takže: jak měl nový vlastník, za ten cca 1 3/4 roku, zajistit přepis auta, když nemá kupní smlouvu? 🤷‍♀️ To je absolutně nemožné, jako.

Jinými slovy, status praesens je takový, že na Tvé straně je nesporné, že k převodu vlastnických práv k motorovému vozidlu došlo, ale Tys se, jako prodávající, nepostaral, aby došlo k zápisu změn do registru vozidel. Ale prodávající jsi Ty, eo ipso, Ty máš uloženu povinnost se o to postarat!

Podle ustanovení § 83 odst.1 lit.b) zák. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích fysická osoba se dopustí přestupku tím, že nepožádá v rozporu s § 8 odst.2 o zápis změny vlastníka vozidla.

Podle ustanovení § 83 odst2 lit.c) zák. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích za přestupek se uloží pokuta do 50000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 lit. a) až g), i), k), m) až p), r) až u) nebo x).

Je, jen a pouze, Tvou odpovědností, koho substitucí pověříš, aby za Tebe konal. Když pověříš idiota, nebo trubku, poneseš ty následky konání zmocněnce Ty osobně, to nikoho nezajímá. Že tvrdíš, že Ti někdo něco slíbil, je právně dokonal irrelevantní, dokonce i kdybys to prokázal, že Ti to slíbil. Irrelevantní. Tys prodával, Tys se měl postarat. Tečka.

Doporučuju, aniž bych Ti chtěl radit, zajít za advokátem, který se tomu věnuje, aby Ti vypracoval návrh kupní smlouvy na to motorové vozidlo, a aby, s přípisem, ten návrh zaslal kupujícímu. A v případě, že to nepomůže, aby s Tebou za tím kupujícím dojel a – obrazně řečeno – jste ho „chytli pod krkem“, prostě mu vysvětlili, že se to přepsat musí, a že bez toho, abyste se zároveň oba dostavili k úřadu, nebo bez kupní smlouvy a jeho plné moci, to možné není.

Když by ani tohle nepomohlo, nezbude, než se obrátit žalobou k obecnému soudu kupujícího a žalovat ho o splnění té processní dilligence, tzn. aby se – tehdy a tehdy – dostavil společně s Tebou na úřad obce s rozšířenou působností, a tam poskytl nezbytnou součinnost k přepisu vozidla.

Protože pokud ten soud rozsudek vydá, a on dobrovolně nesplní, co mu rozsudek ukládá, lze se potom toho domáhat výkonem rozhodnutí k vymožení nezastupitelného plnění, a v takovém případě by kupujícímu, jako povinnému, soudní vykonavatel, nebo soudní exekutor, ukládal pokuty tak dlouho, až by nezastupitelné plnění splnil.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2001-56