Patcha

Proč závodníci Moto GP sundávají před zatáčkou nohu ze stupačky?

V poslední době (2 roky?) moto závodníci před zatáčkou sundají nohu ze stupačky a „brousí“ podrážkou o zem. Kvůli stabilitě to asi není. Jednak by jim to moc nepomohlo a jednak musí nohu zase vrátit před zatáčkou zpět, aby se mohli naklonit. Proč to dělají?
Doplňuji:
Nevím, co jsou motardáci. Zaslaný odkaz zobrazuje průjezdy zatáčkou. To, co mám na mysli, dělají jezdci před tím (když brzdí před zatáčkou). Sundávají vnitřní nohu ze stupačky a pak ji musí vrátit a vystrčit koleno při vlastním průjezdu zatáčky. Na žádném sestřihu jsem to nenašel – jev vypadá dosti podivně a pro sestřih neatraktivně.

Nejlepší odpověď
arygnoc

nerobia to >pred zatáčkou<, robia to pri zahájení a počas trvania zatáčania.
jedná sa o presun ťažiska pretekára na vyrovnanie odstredivej sily.
posun ťažiska je síce minimálny, ale pri rýchlosti to prináša nepatrný časový zisk (vyššiu rýchlosť prejazdu zátačkou), čo je v pretekoch nie nepodstatné.

Další odpovědi
spd

http://40.medi­a.tumblr.com/365c054­521ee08563c40405­8d65048d9/tum­blr_nk9es3VJns1qdit­meo1_500.jpg
Delaji to kvuli tezisti…
A…
http://motodna­.net/wp-content/upload­s/2013/01/Bra­dl_trail_brakin­g.jpg
… Kvuli tomu, aby meli lepsi jistotu kdyz jim jdou gumy di smyku

mojitek

to nevím co myslíš,tohle co popisuješ dělají motardáci.Moto GP tady : http://www.you­tube.com/watch?v=-YAiXqOwkmE
Doplňuji:
motard= krosový mašiny na silničních gumách-jukni na youtube,jsou hodně rychlí v zatáčkách,kde to nandaj i SB..
No, jinak tu nohu na stupačkách v zatáčce musí mít,protože by neudrželi koleno kterým klouže po silnici.Tu nohu občas některý ze závodníků jakoby napne,ale je to jen z důvodu natažení /uvolnění nohy před tou zatáčkou-nic jinýho v tom není

Patcha

To Arygnoc: Právě že oni to dělají před zatáčkou. Při průjezdu zatáčkou to ani z principu nejde – už musí mít nohu zpátky na stupačce, aby mohli vysednout a brousit o zem kolenem. Je to i krásně vidět v odkaze od „mojitek“.

arygnoc

môže to tam byť, jútub nepozerám, považujem za rizikové stránky.

pripúšťam, že presun ťažiska pretekári môžu urobiť ešte pred prejazdom zátačky, v predstihu.

Patcha

Ne, přesun těžiště to určitě není. Sedí při tom jako „na koze“ ve vzpřímené pozici s jednou nohou do strany s chodidlem na zemi. Vypadá to velmi neprofesionálně a proto mě zajímal důvod takového divného chování. Před zatáčkou se pak přepnou do „profi režimu“ – dají nohu zpátky, skloní se, vysednou, vystrčí koleno a perfektně zatáčku vykrouží.

arygnoc

hm, tak ostáva iba ísť na nejakú GP a opýtať sa jazdca/jazdcov.
Predpokladám, že keď to robia všetci, tak to asi neprofesionálne nebude.
I tak sa mi javí presun ťažiska ako najrozumnejšie vysvetlenie, keď si predstavíte, že noha tvorí asi 20% hmotnosti človeka, je ten posun ťažiska smerom >do zátačky< celkom logický.
a práve to „brúsenie po zemi“ posúva ťažisko nižšie.