Lotr2008

Proč všichni asiaté vypadají stejně?

Já jich znám několik + je hodně vidím i v televizi a mám pocit, že všichni vypadají úplně stejně. Kdyby přede mě někdo na policii postavil deset asiatů, abych z nich vybral toho, který je zločinec, tak bych dotyčného nikdy nerozeznal od ostatních. Čím to je?

Nejlepší odpověď
led

Vyzerajú rovnako ako vyzerajú bieli pre ázijcov, afričanov, indiánov…
Každá tvár má svoj charakter bez ohľadu na farbu kože.

Další odpovědi
Kelt

Tak asiaté jsou Japonci, Indové, Turci, Arabové a další a určitě poznáš Vietnamce od Araba a mohl bych v rozlišování pokračovat. Nevypadají vůbec stejně.

Dochy

Pokud se snažíš rozlišovat lidi, vezmeš svou trénovací množinu – lidi Tobě blízcí – a pozoruješ jak se jednotlivci liší od průměru… A zapamatováváš si ty odchylky pro pozdější použití…
U „typického“ asiata – první čeho si všimneš je, že je asiat a zapamatuješ si to jako jeho hlavní charakteristiku. Kdybys měl dva vedle sebe, pravděpodobně si všimneš rozdílů mezi nimi. Pokud uvidíš jednoho samostatně, všimneš si hlavně rozdílu oproti tvé „normě“

Filip84

Jeden má placatější nos, jeden „normálnější“. Jeden má relativně normální obočí, druhý má obočí velikosti malé terasy. Že to nevidíš Ty neznamená, že to tak není.

Filip84

Už jsem Ti to psal: kognitivním zkreslením.

Vidíš nejprve celek, a pokud celek subsumuješ, detaily nejsi s to zpracovat. Já to mám naopak, vidím detaily, a až z nich skládám celkový obraz. Proto vidím rozdíl v šířce klíčních kostí, ve velikosti a tvaru ucha, ve tvaru očí, nosu, rtů etc. etc. Proto mi nikdy nepřipadají dva Asiati stejní.

Gus_Fring

Asi tak: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=OxPUdPxvFOg :D

Lotr2008

Tak Arabáče bych od Číňana poznal, to más pravdu, ale Číňana od Japonce nebo Korejce nebo Mongola atp. bych nikdy nerozeznal. A Indy bych od sebe taky nerozlišil.

Lotr2008

A pokud jde o černouchy, tak ti všichni taky vypadaj stejně