badimira

proč u nás dávájí patnáctiletým smrkáčům občanky,když jsou stejně vyzrálí až v 18?

myslím si,že v 15 letech je to zbytečné akorát tím rodiče zbytečně podporují v tom,aby svému dítěti mohli povolovat a´t si dělá co chce
Doplňuji:
proč se u nás dávájí 15 letým smrkáčům občanky,kdyžn jsou vyzrálí až v 18?

Nejlepší odpověď
anonym

To jsou ale pěkně ujeté názory. Od patnácti je občan trestně odpovědný za své činy, proto dpostává občanskou legitimaci, kterou je povinnen se na základě výzvy policie prokázat.

Viz: Soudnictví ve věcech mládeže – základy trestní odpovědnosti.
· trestní odpovědnost mladistvého je podmíněna nejen jeho příčetností a dosažením předepsaného věku ( 15 let ), ale i rozumovou a mravní vyspělostí mladistvého
studentimup.cz/in­dex…58-trestni-pravo-hmotne…zaklady-trestni-odpovdnosti

Pokud sem kladeš takové dotazy, tak by bylo dobré dát si dohromady alespoň základní informace.
Věk 15 let rozhodně nic nevypovídá o vyzrálosti osoby. Psát tu o patnáctiletých dětech, že jsou to smrkáči, to už ale leccos vypovídá. Někdo nevyspěje nikdy.

Další odpovědi
Lucijej

To proto, že spousta z nich jsou smrkáči i v osmnácti.
Chtěla bych vidět, kteří rodiče povolují dítěti, co chce jen proto, že má občanku.
Ve většině případů to funguje stylem: „Až budeš mít obačnku,.......až budeš plnoletý…dokud žiješ pod mou střechou…“ atp.

pl4toon

Protože dorost v průměru okolo 15 je už v podstatě schopen reprodukce a měl by mít dost rozumu k samostatnosti. Je to otázka nejen právní, ale i sociální a výchovná.

Lukyn0

Nemusí být vyzrálí ani v 18, vyzrálost se nedá určit dle věku na papíru, ale dle mentality každého jedince. Co kus, to originál.

marci1

Nevím jestli se ptáte jako maminka, pravděpodobně ano. Představte si tedy, že byste byla odpovědná za dítě až do 18 let. Tak je „dítě“ v 15 letech již za sebe odpovědné.

cochee

A to možná ještě nevíš, že se připravují nové právní normy, podle kterých by člobrda mohl mít OP v podstatě už od narození.

Corrie

Někdo nevyzraje ani do padesáti, takže jestli se má dávat občanka podle vyzrálosti, tak by přibylo oběšených rodičů. A dítě, co si myslí, že si může dělat co chce, si na to musí vydělat. Takže to je spíš otázka výchovy ;)

olm

v prumeru vetsina z nas vyzraje v 15 letech, pokud s tim ma nekdo problemy tak se musi prizpusobit a davat si vetsi pozor

Protiva

To bude asi tím že ukončí základní devítiletou školu a můžou pokračovat ve vzdělání i mimo své bydliště, kde se musí prokázat nějakým průkazem.

RedBox

Spousta lidí nejsou ,,vyzrálí" ani v těch 18letech. A když v 15-ti někdo dostane občanku tak to taky neznamená, že si může dělat co chce. spíš by to mělo znamenat, že by si měl začít dávat pozor na to co dělá a příjmat za to odpovědnost.