infant

Proč to tak je? (Mercedes a dva oslové)

V soutěži jsou troje dveře. Za dvěma z nich stojí osel a za jedněmi Mercedes. Moderátor soutěže je obeznámen, co se za kterými dveřmi skrývá. Soutěžící označí jedny dveře. Ze zbývajících dvou dveří moderátor otevře jedny dveře s oslem. Pak se zeptá soutěžícího, zda si přeje otevřít označené dveře, nebo otevře ty druhé, neotevřené a neoznačené.
Šance na výhru v případě, že si dveře ponechá je 1/3.
V případě, že dveře změní je šance 2/3.
Proč tomu tak je?
Doplňuji:
Počítali jsme pravděpodobnost výhry ve statistice. Ale nevím proč právě když dveře změní je ta šance vyšší, než když si je nechá.

Odpovědi
mojitek

Neni to nahodou na nemeckem programu? Geh auf ganze? To je jasny,ted ma sanci 50:50 a moderator(je to psycholog)mu za ty dvere,ktere soutezici oznacil zacne nabizet sumu,nejdriv mensi,pak vetsi,atd a soutezici budto prijme,nebo ne.Je to otazka psychiky,protoze moderator vi kde Mercedes je. Je to super porad 😉
No statistika nevim,ale dost casto soutezici proste prodela gatě a vyhraje jen toho plyšáka Zonga :o) Nekdy si soutezici vybere jednu obalku z nekolika a moderator mu za ni nabizi tisic éček-on to neprijme s vidinou ze je tam kára a nakonec v ty obalce neni nic 😉

anonym

Od koho máte tu informaci že 2/3? Příspěvek výše to vyjádřil správně 1/2. Ten psychologický prvek v podobě otevření jedněch dveří moderátorem ignorujte a postavte se před hotovou věc, máte 2 dveře a ani ponětí co je za jedněmi či za druhými = 50/50 s tím nic nenaděláte…

smajlik

Předchozí příspěvky se mýlí. Uživatelé nevzali v potaz to, že ve chvíli kdy moderátor otevře jednu z těch krabic řekne ti to něco i o té zbývající, pokud vybrání jedné ze 3 krabic je pravděpodobnost 1/3 a po té co moderátor odebere jednu je pravděpodobnost při zachování stále 1/3, při výměně je to již 2/3. Asi mně nikdo stále nevěří že? Tak názorněji: máte 100 krabic. Vyberete jednu to je 1/100 že? A zbývá 99 krabic. Moderátor odebere 98 krabic, takže zbyde jediná. Málokdo bude stále tvrdit že původní 1/100 se NEvýměnou zvětší… zatímco když krabici vyměníte… máte skoro 99 procentní pravděpodobnost že tam ta výhra bude. Snad už je to pochpitelné…