venkovan

Proč si hajný v lese sedá na jedlový pařez?

Tedy kdysi dříve, když jedle byly celkem hojně v našich lesích zastoupeny. A hajný tehdy měl víc času kontrolovat lersní dělníky a dělnice, tak ti starší posedávali na pařezu, ti mladší plnili jiné úkoly, zejména když se sázeli stromky a uklízel les.
Doplňuji:
Radak to trefila, jedle jako jediný náš jehličńan nemá pryskyřičné kanálky. A touto hádankou nás rodiče a prarodiče učili jak si v lese nezamazat na jehličnatém pařezu kalhoty. Sedali jsme si na listnaté.
U nás prý býval hajný, kterému museli lesní dělníci po určité vzdálenosti udělat vždy vyšší pařez na sezení aby když tam sázely ženský měl pořádný rozhled (pravda, byl to staší pán s mnoha kily a špatně z nízkého pařezu se mu vstávalo).
A tu alternativní energii – zřejmě ten vyšší pařez nějakou enegii hajnému dodával, protože prý když tam byla mladá ženská a pořádně se při sázení ohla, tak hajný přes svůj věk a nadváhu vyskočil jako mladý zajíc.

Nejlepší odpověď
Radak

Tak si typuji, že v těch jedlových pařezech není pryskyřice. Tady je vidět, kdo se vyzná. A jako sedátko musel být takový špalek velmi energeticky přitažlivý, pro to já mám pochopení.

Další odpovědi
led

Pretože si nenosil so sebou stoličku. Zo zeme vidí horšie na tých, čo nerobia. Nemá to nič spoločné s alternatívnou energiou, ale s pohodlím.

jendahun

Nevím,proč zrovna na jedlový,ale je fakt,že jedlí ubylo.Skutečnost je taková: dřív hajný měl cca: 2000ha lesa na správu,30 a víc lidí pod sebou,uzávěrku a výplaty dělal na krabičce od sirek během sezení na pařezu.Dnes má hajný 500ha na správu,deset lidí a na uzávěrku a příjem dřeva má počítač přenosný,v kanclu stolní a eviduje každý klacek v lese.Stejně neuhlídá a dřevo mu kradou zpod nosu.Uzávěrku dělá na etapy cca: deset dní.Na pařez nesedá,bo na to nemá čas a dostal by vlka.