Proč se zdražuje podzemní voda?

Nadpis na tetu …Stát chce zdražit podzemní vody, za vodné a stočné si připlatíme.
A hned první věta…Stát chce postupným zdražením uchránit strategické zásoby podzemních vod…

Vždyť sám stát plně podporuje plýtvání podzemními vodami, ale ne v duchu vypouštěním té vody, ale zabetonováním a zaasfaltování orné půdy a půdy, která byla pastvinami či jinak se na ni držela voda a vsakovala se do země, čímž se STÁLE OBNOVOVALA podzemní voda.
Zrovna tak stát podporuje stavění zbytečných montoven a stále se rozšiřujícími délkami dálnic odkud ta voda utíká do kanálů a do řek, místo aby se vsakovala do země.
Čili STÁT a potažmo kapitalismus (stále nové výrobky, které dlouho nevydrží a tak se musí dělat stále a stále nové na úkor životního prostředí) vlastně NECHRÁNÍ a neudržuje pozemní vody, čímž vlastně bude opět vysávat peníze z nás daňových poplatníků místo aby tyto peníze chtěl na firmách, které nám tady ničí přírodu.

Nejlepší odpověď
Kepler

Určitý úbytek orné půdy jistě taky má svůj podíl, ale jediným zdrojem pitné vody jsou atmosférické srážky. V drtivé většině spadnou na horách a tam se neasfaltuje ani nebetonuje. Rozloha lesů v dlouhodobém horizontu u nás stoupá, tím i zadržovací schopnost půdy na horách. Pokles hladiny spodních vod je způsoben většinou jen vláhovým deficitem, i když vlivů je samozřejmě víc. V souvislosti s globálním oteplováním je u nás srážek čím dál méně.

Další odpovědi
mosoj

Zcela logicky, jako v tržním hospodářství. Poptávka začíná překračovat dodávku. Problém ale je, je ale mezi podzemím a dodavatelem !!

postcd

zdražení může vést k tomu, aby si lidé uvědomili hodnotu vody a že je zapotřebí ji správně využívat. (asi zadržování dešťové vody a využívání). Také přirozeně pokud je nedostatek něčeho a je poptávka, tak se zvedá cena.

xxx3

Úkol zně jasně, muž s koženou brašnou nesmí projet…tedy je třeba položit otázku ohledně zdražování vody tak, aby byl další důvod to pěkně natřít těm buržoustům, kteří můžou za všechno. .......splněno
btw. nevytvářejí ty „zbytečné montovny“ náhodou také nějaká pracovní místa?

anonym

pro xxx3
A proč se nestěhují tyto montovny do fabrik, které jsou už postavené?Fabriky uprostřed města chátrají, bourají se a přitom se staví na zelené louce.
Chcete postavit montovnu?Ano, ale místo původní fabriky (zbourejte si ji, nebo přestavte, to je jedno co s tím uděláte), ale nestavte ji NA ZELENÉ LOUCE.
Tyto fabriky už měli zavedenou vodu,elektřinu, odpady, některé i železniční vlečku, vedla k ní silnice (která se na zelené louce musela kvůli tomu znova postavit)a parkovací místa.
Supermarkety?Proč se stavěli na zelené louce a tolik?Jen v Trutnově, Lidl, Penny 2×, Albert, Tesko, Billa,OBI, Kaufland a vše na zelené louce.STOVKY hektarů zaasfaltovaných a zabetonovaných ploch a přitom ve městě se bourají fabriky, které měli tisíce zaměstanců, čili VOLNÁ PLOCHA pro tyto obchoďáky.
A všechna voda stéká do kanalizací a tím se zvedá i hladiny Úpy.
Dříve to všechno pojmuly pastviny či pole.A pod nimi pak se zdržovala podzemní voda.
Joo když tomu někdo nerozumí a pak tady dává moudra, že ano?

xxx3

proč, proč, proč? Já bych zvážil pořízení tohoto kostýmu:
http://www.gun­jap.net/site/wp-content/upload­s/2011/09/2102­.jpg
Má odpověď – nevím, nebo by snad bylo lepší položit otázku šéfovi nějaké „montovny“. Samozřejmě tu hrají roli také podmínky, které nastaví stát a jak je vynucuje. V každém případě u KONKRÉTNÍCH PŘÍPADŮ vždy záleží na KONKRÉTNÍ SITUACI, takže je nesmyslné hodnotit od stolu (či monitoru) šmahem všechno stylem „nelíbí se mi ty hangáry u cest, tak to všechno zpranýřuji, jak to leží a běží“. Navíc, každý kdo třeba někdy rekonstruoval starý dům, patrně zažil, že některé věci jsou v takovýchto případech hůře proveditelné, či dokonce neproveditelné, protože by se vše prodražilo víc než stavba nového domu. Proto mě příliš nepřekvapuje, že možnost postavit novou halu je pro řadu firem lákavější. A proč se stavělo tolik supermarketů? To je snadné – protože to dovolila konkrétní města a také proto, že potenciální zákazníci to očividně oceňují (jinak by tam nenakupovali). A jen tak mimochodem, celková podlahová plocha českých supermarketů (přes 2 mil metrů čtverečních) tvoří méně než !!!desetinu promile!!! plochy českých lesů. A to ještě musíme dodat, že většina supermarketů se nachází ve městech a často se jedná o vícepodlažní budovy, takže ten rozdíl bude ještě větší. To jen tak na okraj (kolik supermarketů máme v Krkonoších? Moc si jich nevybavuji).
Závěrem dodám, že mě obchodní centra nijak nepřitahují a rozhodně tam nechodím dobrovolně trávit čas jako řada rodin, nicméně když to už chce člověk kritizovat, tak je fajn zaměřit se na to podstatné a hlavně zjistit si nějaká tvrdá data, protože takhle kritika je opět takové zbytečně vylévání si bolavého srdce, které ovšem nemá žádný smysl. Snad je to nějaká forma autoterapie. Někdo jde na fotbal, někdo zahrádkaří a někdo je notorický stěžovatel na netu.

anonym

Ty jsi mně nepochopil.Tady nejde o supermarkety, ale o celkové zabírání zemědělské půdy a za tím stojí markety, montovny, dálnice atd.
Nadpis článku na netu…V Česku mizí půda, nahrazuje ji beton
A úryvek z toho… Ročně Česko přichází o 5000 hektarů zemědělské půdy. Za posledních 10 let se její rozloha zmenšila o plochu, která výměrou odpovídá menšímu okresu. „Půdu jsme podědili po předcích a teď ji nenávratně zalijeme do betonu,“ stěžuje si Pýcha.
Kousek za Prahou, u Dobrovíze, vyrůstá obří sklad firmy Amazon. V některých částech haly o rozloze zhruba odpovídající ploše 13 fotbalových hřišť se už instaluje klimatizace, jinde jsou zatím jen obvodové konstrukce.
Jen hala internetového obchodu ukousne z krajiny zhruba 10 hektarů. …
Takže já KRITIZUJU CELKOVÉ NAKLÁDÁNÍ SE ZEMĚDĚLSKOU PŮDOU.
Stát podporuje stavby a přitom sám stát chce lidi nutit aby šetřili vodou a tu vodu jim kvůli tomu zdaržovat.
Nebýt takovýchto ZBYTEČNÝCH STAVEB tak máme STÁLE DOSTATEK PODZEMNÍ VODY, protože by NEODTEKLA do řek.

xxx3

ale pochopil, jenže tvůj problém je, že to bereš páté přes deváté, hlavně do toho zamontovat ty kapitalisty. Aby bylo jasno, tak já osobně nijak nehoruji pro výstavbu velkoskladů a všeho možného na zemědělské půdě. Je tu hledisko zabírání cenné půdy i hledisko estetické. Jiná věc však je, jak to souvisí s podzemní vodou a jejím stavem. Tvrzení „Nebýt takovýchto ZBYTEČNÝCH STAVEB tak máme STÁLE DOSTATEK PODZEMNÍ VODY, protože by NEODTEKLA do řek.“ je dosti odvážné na to, o jak komplexní problém se jedná. Já se ptám:

  1. z jakých vycházíš zdrojů (a tím nemyslím nějaký článek na netu, ale nějakou odbornou studii, výzkum, který je založený na tvrdých datech)
  2. máš představu o tom, jaký podíl z celkové rozlohy zemědělské půdy a lesů představují plochy takto zastavěné v posledních desetiletích
  3. jestliže tyto informace nemáš, není poněkud troufalé cokoli podobně zásadního vyvozovat?

anonym

Já nepotřebuju informace, mně stačí selský rozum.Už jsem to sem jednou psal.Za komunistů (ještě do r.1995) tady pršelo denně 14 dní až měsíc ( kolikrát se potvrdilo přísloví " Medardova kápě, 40 dní kape")
A Jizera se zvedla nanejvýš o půl metru.
V této době prší dva dny a Jizera je o těch půl metru zvedená, když prší celý týden, tak už začíná zaplavovat louky, přilehlé cesty apod.
Co to znamená? No že se voda nemá kam vsakovat a odtéká pryč.
Zrovna tak bydlím blízko lyžařského vleku ( nebo jezdím ke kamarádům co mají vlek ve městě). Viděl jsi ty proudy vody co stéká po sjezdovkách nebo pod kotvami vleků? Dříve to byly lesy kde se voda zdržovala, dnes odtéká prýč, protože ji nemá co zadržovat.
Viděl jsi prouy vody co odtéká ze zabetonovaných a zaasfaltovaných ploch?
To jsou tisíce litrů, které se dříve vsákly do země a tím živily podzemní prameny.
Bydlím na vesnici a celý život pozoruji přírodu, takže mně nějaké studie nezajímají ( mohou být zmanipulované), mně zajímá co vidím denně na svých očích a některé mé záznamy o krajině či záznamy mého otce ( on psal kolikrát a kdy v létě pršelo, jaký byl stav Jizery, kolik v zimě napadlo sněhu…na zahradě měřil jednou za týden výšku sněhu atd.atd.)
Tak toto jsou studie na kterých stavím já a ne nějaké zmanipulované.

xxx3

milí lahny, jsem rád, že můžeme tuto plodnou debatu ukončit, protože jsi sám přiznal, že veškerým podkladem tvých tvrzení je pouze „selský rozum“. Výborně, zrušme veškerou vědu, zkoumání čehokoli, protože se jistě na světě najde armáda dalších lahnyů se „selským rozumem“, kteří tuto schopnost (nebo lenost najít si relevantní informace) rádi aplikují na cokoli. Prakticky veškerý pokrok naší civilizace vyplynul z toho, že se řada lidí s tím oblíbeným selským rozumem nespokojila a zkoumala svět systematicky. Mě opravdu nezajímají řeči o tom, že Jizera kdysi byla taková a dnes je onaká. Mě zajímají konkrétní čísla, jinak se jedná o mlácení prázdné slámy. Ostatně já bych mohl podobným stylem kontrovat třeba tak, že si to pamatuji naopak, nicméně osobně nemám ve zvyku něco zásadního tvrdit, aniž bych k tomu měl nějaké podklady. Pořád dokola tady píšeš o obrovské ploše nově zabetonovaných a vyasfaltovaných ploch (s tím nijak nepolemizuji), nicméně ani tuna „selského rozumu“ ti nepomůže, pokud nemáš představu o tom poměru vzhledem k celkové ploše zemědělské půdy a lesů, na který jsem se ptal. Aby se to totiž mohlo výrazněji projevit, pak by se nesmělo jednat o nějaká malá procenta (a víc to opravdu nebude, spíš promile), ale přinejmenším deset a víc procent, což je očividný nesmysl. Nevymlouvej se na selský rozum (já tam vidím spíš kverulantství kombinované s pohodlností, či neschopností najít si opravdové informace) a pokus se něco konkrétního zjistit.

cochee

To byla ale dlouhá diskuze…

Přitom taková blbost, že?

anonym

Kepler
Nenech se vysmát.Krkonoše (Harrachov, Pec pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou, Špindlerův Mlýn, to jsou místa, které dobře znám) jsou zničeny OBŘÍMI a několikakilome­trovými sjezdovkami, vykácené stovky hektarů lesa kvůli tomu a to nejsou jen sjezdovky, ale vleky, parkoviště, budovy, které k tomu patří, zrovna tak půjčovny lyží, občerstvení atd.
Lesy zadržovaly vodu, dnes se po sjezdovkách valí voda dolů, do potoků a řek a v zimě se zase z toho nabírá voda na zasněžování, což OPĚT ukrajuje pozemní vodu.Mohl bych Ti ukázat fotky ze 70tých let z těchto míst a viděl bys co je toho zničeno jen kvůli PENĚZŮM.
Za komunistů jsme nadávali, jak se kácí lesy, ale to nebylo NIC PROTI DNEŠKU.Jen aby tam byl vlek, sjezdovka a lidi měli na čem rejžovat.A TO JE TEN HLAVNÍ CÍL KAPITALISMU.
A to mluvím jen o Krkonoších.Nevím jak to vypadá v ostatních lyžařských střediscích.

Lamalam

lahny > máš recht, zlatí komunisti byli ekologové. Podívej se na fotky Krušných hor z osmdesátých let a pochopíš. Bydlím hned pod Klínovcem, za komunistů se les pro sjezdovky kácet nemusel, on tu žádný nebyl.

anonym

Ano máš pravdu, ale podívej se na zdevastované silnice od kamionů. Za komunistů tady po silnici 3.třídy jezdily akorát jezeďáci a sem tam nějaké auto.Dneska MÁME SILNICI ZDEVASTOVANOU OD KAMIONŮ, ale je to tím, že za komunistů se všechno zboží vozilo vlakama dneska se to vozí kamionama.A to nejsme na hlavní trase, ale kamiony si KRÁTÍ CESTU.A když napdane sníh, tak tu máme zablokovanou silnici, že se ani já z domova nedostanu na silnici (bydlíme na kopečku, který kamiony nemohou vyjet. stále klouzají).
Okraje silnic potrhané, člověk se s osobákem bojí zajet ke krajnici když se kamionům vyhýbá, aby se to neutrhlo a nespadl jsi pod mez.
A to nemluvím o HLAVNÍCH TAZÍCH kde vesnice a města HYNOU pod kamiony.
Za komunistů hynuly Krušné hory, dneska hynou města a vesnice.Jaký je mezi tím rozdíl?
Ve Vrchlabí byla automobilka Škoda a veškerá auta vyrobená tam se vozila VLAKY!!!Dneska tam jezdí stovky kamionů lidi jsou naštvaní, kvůli automobilce se zabíraly DALŠÍ HEKTARY zemědělské půdy, kvůli ní se rušilo hřiště (aby měla automobilka skladovací prostory) a stavělo se NA ZELENÉ LOUCE, čili DALŠÍ ZABRÁNÍ ZEMĚDĚLSKÉ PŮDY.
Běž se zeptat jak jsou VRCHLABÁCI SPOKOJENI S AUTOMOBILKOU a poženou Tě svinským krokem.PŘÁL BYCH TI BYDLET U SILNICE KDE PROJEDOU STOVKY KAMIONŮ a aby jsi NEMĚL možnost deset, patnáct minut tu silnici přejít.

Psychotic

lahny: O stromy se nemusíš bát, kolego, od devadesátých let podle Spojených národů lesy stabilně rostou o milion hektarů ročně. Blbej kapitalismus! Co si to dovoluje rozvíjet lesy!

anonym

Psychotic
Nepochopil jsi to.Já se nebojím o stromy, JÁ SE BOJÍM O VODU!!! A tím jak kapitalismus kácí stromy v důsledku vyšších zisků z následné činnosti ( vleky a rozvoj vleků), tak tím nám UBÝVÁ možnost mít více podzemní vody, protože ta povrchová STEČE po odlesněných plochách do potoků, řek a pak moří a MY TADY NEBUDEME MÍT VODU.
A tím pádem BUDEME MUSET MÍT VODU DRAŽŠÍ, jak se to píše v celém článku.Protože podzemní voda UBÝVÁ.
Ale to jak vidím TY nechápeš, protože TEBE VODA NEZAJÍMÁ.

Psychotic

Máš pravdu, nezajímá. Rozhodně mě nezajímá její cena.

anonym

Zapoměl jsem dodat.U řeky Jizery jsem vyrůstal a dříve když pršelo týden, dva v jednom kuse se voda v ní nezvedla (lesy okolo vodu zadržovaly), dneska stačí jeden den a řeka už je zvednutá (nemusí být ani přívalové srážky, pouze vytrvalý déšt) a po dvou, třech dnech už jde ze břehů.
A to všechno má na svědomí kácení lesů pro sjezdovky.
(Aby jsi mně nenapadl, že v Harrachově není Jizera, teče tam Mumlava a ta se vlévá do Jizery zrovna tak potoky z hor se vlévají zase do Mumlavy a ta se pak zvedá).

postcd

nevím co je v okolí Jizery a co se do ní vlévá, ale podle mě by byly spíš na vině okolní pole, která nejsou obhospodařována tak aby půda zadržovala vodu. Nebo případně lesy jestli se vykácely v okolí. Ohledně polí, tam je problém v tom, že oni to potřebují udělat co nejlevněji aby mohli obstát v konkurenci a tak vyčerpávají půdu, která se ztrácí (viz. úbytek orné půdy: http://www.ochrana-pudy.cz/hrozby-pro-pudu/degradace-pudy-je-horsi-nez-klimaticke-zmeny/2015/01/19/ ), začarovaný kruh.

anonym

Jaká okolní pole?V okolí Jizery v Jizerských horách jsou supermarkety, v Harrachově jsou sjezdovky (jak píšu, vody ze sjezdovek jdou do Mumlavy a ta se vlévá do Jizery) v dalších městech ( Semily, Železný Brod, Turnov, Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou, Mladá Boleslav, Benátky nad Jizerou) supermakety, které vyrostly většinou na zelených plochách a připočítej si hektarové plochy parkovišť..kam si myslíš že ta voda jde?)
Takže v našich horách to NENÍ o špatně obdělávaných plochách, ale o ZABETONOVANÝCH A ZAASFALTOVANÝCH PLOCHÁCH.
A pokud vezmu TRUTNOV (tam sice Jizera neteče, ale Úpa) tak desítka hektarů jen kvůli obchodní zóně s Teskem, OBI a dalšími obchody a parkovišti, kde se dříve pásly krávy a byla tam zelená plocha, která vstřebávala vodu.

Kepler

Kolik % zabírají sjezdovky? 0,prd. Když jsi tak chytrý tak se podívej na dlouhodobé statistiky rozlohy lesů v ČR. Já je znám už od dřívějška a nechce se mi zase hledat. Taky si pamatuju na státní kampaň zaměřenou na šetření pitnou i užitkovou vodou v 80. letech. Tehdy jsem dělal technologa vodního hospodářství. A vodné + stočné taky zdražovalo.

anonym

Zdražovalo možná ve městech.My tady na vesnicích jsme měli buď paušál stejný od sedmdesátých let až do r.1992 nebo se neplatilo nic (respektive pouze za elektřinu, kterou spotřebovala čerpadla, která hnala vodu do nádrží).Stočné se neplatilo, protože byly septiky a nebo žumpy, které se pravidelně vyvážely na pole.
A za vyvážení se neplatilo nic, protože jezeďáci byli rádi, že mají hnojivo a nemusejí kupovat chemická hnojiva.
A já se nepotřebuju dívat na rozlohu lesů, já to mám skoro denně (někdy i měsíčně, záleží jak kdy tam do těch míst jedu) před očima.Jizvy do lesů v podobě sjezdovek a vleků, takže mně statistiky nezajímají.Já mám zase fotografie z ze sedmdesátých let jak to vypadalo tenkrát a jak to vypadá dnes.
A dnes a denně se v okolí Jizery lidi bojí, kdy začne třeba více pršet a voda půjde ze břehů.

Kepler

A ještě jedna věc: v těch letech byl technický stav vodovodních řadů tak katastrofální, že se cestou ke spotřebiteli ztrácela celá 1/3 vody v zemi. Napravování této infrastruktury bude trvat ještě dlouho. Nejhorší situace je dodnes v Praze.

mosoj

Kepler, přeci nám nebudeš tvrdit, že současný byznys kouká na ornou půdu načež na lesy. Ještě mně oči slouží !! a objektivně porovnávat také umím.

Kepler

Objektivně? To si snad děláš kozy!? Podle toho co vidíš v Krkonošských turistických centrech usuzuješ na celou republiku a podle toho, že se máš blbě, za všechno můžou zlí kapitalisti. Jsi fakt neuvěřitelný, prostě nemá cenu se s tebou bavit.

anonym

Ale tak mi pověz, proč kvůli kapitalismu MUSÍ TRPĚT lidi, kteří jsme si ten vodovod sami postavili?
A blbě se nemám jen já, ale většina lidí, kteří ten vodovod postavili, protože mladí, kteří to tak obhajují, TAK NEVÍ CO JE TO KOPAT KRUMPÁČEM aby měli vodu.Oni dovedou akorát otočit kohoutkem a KECAT O TOM JAK SE MAJÍ DOBŘE, ale řekni jim ať vezmou do ruky lopatu a krupáč a jdou pro svou obec (respektive pro sebe) něco udělat.Ono se to pěkně hovoří když všechno dostanou nasevírované pod nos aniž by hnuli sami prstem.

anonym

Ano, možná máš pravdu, ale TO BYLO VE MĚSTECH.Na vesnicích si lidi stavěli vodovody v akci Zet a už tenkrát(konec šedesátých let) se dávaly novodurové (teda nevím jestli se to tak nazývá), zkrátka trubky z tvrzeného plastu.Ty se poškodily akorát když je někdo prokopl krumpáčem (také se to stávalo).V zimě nezamrzaly.

anonym

zjentek
Plně s Tebou souhlasím, protože v kapitalismu JDE O PENÍZE UŽ V PRVNÍ ŘADĚ a nekouká se na další dopady toho kterého zařízení co se postaví.
A na lidi se nekouká už vůbec.

zjentek

Ano, většinou také plně souhlasím.