paul1

Proč se zalamují vnatě cibule?

Všimnul jsem si dnes při cestě do obchodu, že ve dvou předzahrádkách mají lidé zalomené vnatě na cibuli. Jaký to má význam?
Ještě doplňuji, abych náhodou někoho neuvedl v omyl:
Prohlédl jsem více webů i diskusí a zdá se, že zalamování není dobré. I tak to ale dost lidí praktizuje. Cibule se má nechat normálně dozrát, natě samy padnou k zemi.
(pro elkon – zdá se mi, že v Prostějově jsme říkali vnaťky. Ale je možné, že se mi to už plete, uplynulo mnoho desetiletí od doby, kdy jsme měli za Prostějovem u letiště pole.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Morav%C5%A1ti­na )

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jestli dobře chápu otázku, tak jde o zamezení květenství. Běžná věc u mnoha kytí. Tím, že zamezíš květu (a následenému semenění) ušetříš rostline sílu na růst jiných (požadovaných) částí (u cibule-rostliny to je samotná cibulka). Běžně se to dělá i u bylinek (odstranění květenství – typicky máta, majoránka aj.), tam zase potřebuješ jejich nať/listy.

Další odpovědi
zjentek

Souhlas s Alienem, jen doplním, osobně nic podobného neprovádím a cibuli mám rok co rok jako opravdový sedlák! 😉🤭

elkon

Vnať = česky nať.

da ny

Důvod by byl jasný (zde již uveden).
Nikdy jsme nať cibule nezalamovali. Nezažila jsem to, ani u tetiček či strýců (5 rodin).
https://www.ros­tlinky.cz/blog/pes­tovani-cibule-od-vysadby-po-sklizen.html
https://www.zahrada-centrum.cz/clan­ky/223-kdy-a-jak-sklizet-cibuli

EKSOT123

Nechtěl jsem odpovídat, ale kvůli Aliendrone mi to nedá. Jo je to přesně jak píše, akorát se to dělá u česneku. Cibule prvním rokem normálně nekvete. U cibule ze sazečky mohou také jít některé rostliny do květu, hlavně z přerostlé sadby, nebo špatně skladované, neb když mladičké rostliny projdou nějakým stresem. Ale zatímco u česneku to pomůže vyššímu výnosu, pochybuji, že u cibule by zalomení cibuli zachránilo. Myslím, že k jídlu už stejně nebude. Lepší je ji nechat už kvést na okrasu.
Příčina tedy bude nejspíš starý zlozvyk, který, jak se shoduje většina lidí na zahradnických fórech, nemá sebemenší kladný přínos.
https://www.zah­rada.cz/forum/ci­bulnata-zelenina/sesla­pavani-nate-cibule-147753/?kotva=ses­lapavani-nate-cibule-147894

cochee

Zapvé: česky jen „nať“ – vnať je slovenské slovo.
Za druhé: já úmyslně cibuli nezalamuji nikdy, lehá mi sama. Stalo se to zrovna teď během posledního ani ne týdne.

Česnek bych zde vůbec nezmiňoval, jde o něco úplně jiného.

aliendrone

zjentek>>> Chmeyde!!! Neříkej, že máš i VELKÉ brambory… 😉 😁 😁

Dochy

To nemůže mít. Nejhloupější jsem tu já, před pár lety se nám urodili brambory… jednu průměrnou jsem zvážil – 625g
(ale také pod keříkem byla tak jedna nebo dvě)