RyuzakiKate

Proč se záchodům říká (v určitých společnostech) „hajzly“?

Kde se to vzalo? Proč se jim neříká třeba „parchanti“ nebo „Jdeš na grázly?“ by znělo taky dobře…
Já to teda vůbec nepoužívám, nějak se mi to nelíbí. Radši řeknu „čurat“ nebo zkrátka záchod, kdybych řekla, že jdu „na hajzl“, tak si přijdu blbě…

Nejlepší odpověď
anonym

Z německého Scheißhäusel — tedy „srací domeček“. Změnou z Häusel [hojzl], domeček, vzniklo „hajzl“!

Další odpovědi
annas

Ještě jeden dodatek. Nejstarší český slovník uvádí výraz hajzl jako protivné místo.

První význam slova hajzl v češtině uvádí Rippl v roce 1926; rak. Heisl nebo Häusl záchod (bavorsky Hoisl), doslova malý domek, zdrobnělé z Haus dům.

Eisner připomíná, že jde o zkráceninu z německého ScheisselHäusel doslova kadibudka (scheissen = kálet, Häusel domeček.

V přenesném významu hajzl = nepořádný, nečistý člověk.

quentos

upřesním barabakana, je to z bavorské němčiny. Ve spisovné němčině je das Häuschen, tvar s -l na konci je prvkem bavorského nářečí.

Zdroj: http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/diskuse­.asp?iddiskuse=A120817_2­30201_p_zahra­nici_wag&raze­ni=time

zjentek

je to naopak, napřed hajzly místnosti, potom teprve hajzlové ,)