Beno

Proč se v Ostravě a okolí topí ještě pořád uhlím?

Je zde skoro nejhorší v ovzduší v republice.
Uhlí se vozí až z Austrálie. Uhlím se topí také na Karvinsku, města Havířov, Karviná, Orlová a Bohumín jsou vytápěna ještě stále černým uhlím.

Nejlepší odpověď
Drap

Z Austrálie uhlí nebylo na topení, ale pro bývalé OKD. Bylo to černé uhlí na výrobu koksu.

Další odpovědi
hapiky

To je otázka. Já bych ještě dodal: Proč netopí plynem? Co myslíš?

da ny

Rozhoduje cena paliva (pořízení kotle), i jedny dobrá kamna, také něco vyhřejí ;D
Je otázka, zda ve všech zmíněných oblastech jsou dostupné přípojky na plyn.
I pro inovaci, změny v teplárnách jsou nutným předpokladem nemalé investice.

Pepa25

Špatná ekologická politika státu: jaký smysl má vyhlásit „kotlíkové dotace“, na které dosáhne pár lidí místo plošných pobídek ekologičtějšího topení?

Beno

Pokud jsou zde nedostatečně přípojky zemního plynu možností jsou také kotle na biomasu..
Kotelny na biomasu jsou také v Třebíči. Je zde i kotel. s ORC technologii. Lidé mohou pěstovat biomasu pro kotle místo spalování uhlí.
Zajímavá je i kogenerační jednotka na dřevoplyn.

Beno

Pokud zde přípojky nejsou dostatečné, Měla
by to vláda zařídit, zaplatit.
Část města by se mohla vytápět městskou komunální bioplynovou stanicí podobně jako ve Žďáru nad Sázavou, nebo ve Vyškově.

da ny

Finance (hýbou světem) – velká část národa má hodně vysoko do žlabu, aneb „sotva z ruky, do huby“.
Útlumem hornictví přicházejí lidé o obživu (kdysi slušnou), mají nižší příjmy. Vyšší nezaměstnanost, nižší vzdělání, zdravotní stav (u hornických profesí) v některých regionech, následně slabé finance důchodových ročníků. Lidé pak topí tím, co je pro ně dostupné a levnější.

Beno

To nevím, proč netopí plynem. Bylo by to výhodnější zhlediska ovzduší i emisí CO².
Měla by se zde využívat kombinovaná výroba elektřiny a tepla, neboli kogenerace. Místo stávající kotelny na uhlí kogenerační jednotka na zemní plyn.
Vyrobí se tak el. energie a teplo v místě s celkovou účinností přes 90%. V kogeneračních jednotkách se může spalovat i bioplyn, biometan, skládkový plyn, dřevoplyn, vodík. Kotelna může být ve vlastnictví města. Dnes už jsou i mikrokogenerační jednotky, které můžou být umístěné přímo v budovách, domech.

Viktorie II.

Drape, jako vždy jsi mimo mísu. Proč by se mělo dovážet uhlí pro Ostravské Karvinské Doly, když koksovatelné uhlí je pro koksovny, tedy pro OKK!

Drap

Ten koks se měl z toho uhlí vyrobit pro OKD. Takto alespoň zněla zpráva z našich provládních medií.

zjentek

Děcka kua nehádejte se, OKK to koxuje pro OKD a je to ne!? Oba 👍

Viktorie II.

Jo, a z OKD to posílají do železáren, viď?