nonnel

Proč se u nás vžilo pravidlo, že pro záchod používáme i výraz klozet?

Pravděpodobně je to z anglického Closed, ale to nic na otázce nemění.

Nejlepší odpověď
www

Netroufl bych si tvrdit, že se to vžilo. Snad jen občas v psaném textu, při běžné mluvě se slovo záchod většinou používá stále.
Názor
Doplňuji:
Slovo klozet se používá spíše ve smyslu záchodové mísy, aby se to rozlišilo od celé místnosti, záchodu 😉

Další odpovědi
annas

J. rejzek: Tymologický slovník

Ano klozet = splachovací záchod’, klozetový.
Zkráceno z angl. water-closet (odtud
WC) z water ‘voda’ a closet ‘komůrka,
soukromá místnost’ ze stfr. closet tv.,
což je zdrobnělina od clos ‘uzavřené
místo, obora’ z lat. clausus ‘uzavřený’
od claudere ‘zavírat’.

záchod, záchodový. Vlastně ‘místo, kam
se zachází’ (srov. podchod, průchod
ap.). Dříve i ve významu ‘západ
(slunce)’, jenž je u tohoto slova všesl.

Klozet se začal užívat od doby, kdy se objevily spachovací WC.

Dřevěný záchod u hnojiště se určitě nenazýval klozet.

Doplňuji:

J. Rejzek: Etymologický slovník.

Za vynálezce splachovací toalety se považuje Sir John Harington ( koncetm 16. st.), když během Viktoriánské éry nastala zlepšení regulace (pravděpodobněji to provedl Alexander Cummings než Thomas Crapper, jak je obvykle uváděno) a použití splachovacích toalet se rozšířilo.

Moderní splachovací záchod se objevil koncem 19. st., od této doby se taré rozšíříl název klozet, i pojmenování toaleta.pro WC (slovo toaleta měla i další významy).

http://stopar.cs-info.cz/index­.php/frankv-blog-mainmenu-37/41-historie-nejvtiho-vynalezu-pro-blaho-lidstva-zachodu

Jinak diskuze

anonym

.. a někdy i hajzl.

anonym

Používá se výraz záchod, WC, toaleta a klozet (někde také hajzlík). Podle mé zkušenosti ten klozet asi nejméně. Tak jako je jisté, že se do našeho slovníku toaleta dostala z francouzštiny, je vysoce pravděpodobné, že klozet jsme převzali z angličtiny.

annas

Záchod ve staročeštině znamenal konec – tedy záchod bylo místo, kde končilo vyprazdňování.

annas

Dnes mám opět špatný den. Nic se mně nedaří… Nejen posaní, ale i všechno ostatní. 🙂

ivzez

Nejsem si jista:
V druhém slově v poslední větě je navíc „o“?
Nebo v něm naopak něco chybí?

annas

Nechybí, ale nadbývá „o“. Když se nedaří, co se dařit má …