Pěťák 007

Proč se u nás točí vír ve vaně proti směru hodinových ručiček a v Austrálii po směru ???

Když u nás vypouštím vanu, tak se vír točí proti směru hodinuvých ručiček a v Austrálii naopak. Proč to tak je ???

Nejlepší odpověď
Drap

Nejenom Austrálie, ale na celé jižní polokouli jeto obráceně než na severní.

Další odpovědi
Skeptik

Může za to Coriolisova síla. Nicméně velký vliv na vypouštění z vany má i sám člověk.

annas

Podrobné odpovědi najdete u otázky, kterou jsme položila.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-vypustim-vodu-z-vany-na-severni-polokouli-bude-voda-odtekat-stejnym-smerem-jako-na-jizni-polokouli-ci-na-rovniku

Další odpovědi
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-vir-vody-se-toci-jen-na-jednu-stranu

lajo

Pre zrozumiteľné vysvetlenie a prípadnú vizualizáciu javu načim navštíviť nejaké múzeum v Kanade alebo USA.Tam mávajú krásne znázornené nielen rôzne výroby,vrtné plošiny, lode, lietadlá, bane ale aj zaujímavé javy (zatmenie Slnka,odchýlenie lúčov svetla v silnom gravitačnom poli,vysvetlenie smeru pasátových a monsunových vetrov atď.). Radosť sa pozerať deťom i dospelím. Možno raz aj my budeme mať také múzeá.
Ešte sa žiada dovysvetliť odpoveď na otázku, lebo doterajšie neposkytujú vysvetlenie na „proč to tak je?“.(napriek zeleným placom). Najlepšie od nejakého fyzika. Prosím!

blato

V skutocnosti sa vodny vir vyvolany samospadom vody netoci, vzhladom na pevny bod vo Vesmire. Je to len vec pohladu.