orestez

Proč se Severní a Jižní Amerika považuje za jeden kontinent?

Proč se Severní a Jižní Amerika považuje za jeden kontinent, souvislou pevninskou masu, když oba jsou spojeny nepodstatnou pevninou o třech litosférických deskách?

Nejlepší odpověď
Kepler

Já nevím, asi to tak určili geografici. Evropa je taky jen poloostrovem Asie a Austrálie i Antarktida velké ostrovy. O nějakých litosférických deskách se historikům ani geografům ani nezdálo.

Další odpovědi
annas

Proč? Souvisí s rozlišením názvů KONTINENT a SVĚTADÍL.

"Mnoho lidí nerozlišuje rozdíl mezi kontinentem a světadílem, díky čemuž pak vznikají časté dohady, kolik je na světě vlatně kontinentů a kolik světadílů.

Kontinent
Rozlišování kontinentů a světadílů bohužel nevnáší jasno, ale naprostý zmatek. Zastánci teorie o rozdílném vnímání kontinentů a světadílů totiž sami mají docela guláš v dodržování své vlastní definice.

Kontinentem označujeme rozlehlou a souvislou část souše obklopenou světovým oceánem. Podle důslednosti implementace této definice vznikají tři varianty počtu kontinentů, dvě logické a jedna zcela nelogická, která se, bohužel, vyskytuje ve školních učebnicích a devastuje tak myšlení dětí: Buď neakceptujeme uměle prokopané kanály jako součást Amerika, Antarktida, Austrálie, Eurafrasie.

Nebo akceptujeme Suezský a Panamský průplav a máme kontinentů 6
Afrika, Jižní Amerika, Severní Amerika, Antarktida, Austrálie, Eurásie.

Anebo se rozhodneme, že Amerika je jedna nedělená, ale Afriku už přece s Eurasií z nějakého důvodu spojit nemůžeme, dostaneme kontinentů 5 a když to dostaneme do učebnic, stane se to pravdou…

Světadíl

Světadílem se narozdíl od kontinentu rozumí taková část pevniny, která má společný historický a geografický vývoj. Tedy například Eurasie je jeden kontinent, ale zároveň se jedná o dva světadíly – Evropu a Asii.

Rozlišujeme tedy 7 světadílů:

Afrika, Antarktida, Asie, Austrálie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika.

Spravuje Troska.cz

http://www.roz­dily.cz/Rozd%C3%A­Dl_mezi_konti­nentem_a_sv%C4%­9Btad%C3%ADlem

zeeue

Ne všichni ji však také za jeden kontinent považují.

Existuje několik různých názorů na rozdělení kontinentů:

  1. 7 kon. – S Amerika, J Amerika, Evropa, Afrika, Asie, Austrálie, Antarktida
  2. 6 kon. – S Amerika, J Amerika, Eurasie, Afrika, Austrálie, Antarktida
  3. 6 kon. – Amerika, Evropa, Afrika, Asie, Austrálie, Antarktida (klasika, viz olympijské kruhy, vyučuje se u nás v ČR ve školách)
  4. 5 kon. – Amerika, Eurasie, Afrika, Austrálie, Antarktida
  5. 4 kon. – Amerika, Eurafrasie, Austrálie, Antarktida

Jinak já osobně bych vycházela z názvu. Celá jedna Amerika se dělí na dvě své (pod)části, a to Jižní a Severní. Či jinak – kontinent zvaný souhrnně Amerika má své dvě poloviny zvané Jižní Amerika a Severní Amerika ;)