Bezradná

Proč se říká, že svobodní partneři by neměli společně chodit na svatbu?

Nejlepší odpověď
annas

Tuto pověru znám, dokonce i další.

Zasnoubení se stává znamením, že dvojice to spolu myslí vážně. Potvrzuje to zásnubní prsten jako příslib manželství a věrnosti. Dnes se sice na zasnoubení netrvá, ale zůstaly některé pověry.

. Snoubenci by se prý třeba neměli nechat společně fotografovat, smůlu údajně přináší také, když jdou oba dva za kmotra stejnému dítět, jdou spolu na svatbu.

Zasnoubená dívka by se neměla podepisovat novým jménem ještě před svatbou a neměla by ani dovolit, aby ji tak někdo nazval. Kuriózní je, že nebezpečné prý také bylo, když svému snoubenci upletla svetr.

Proč, to ovšem pověra přesně neříká. Jen obecně, že všechno přináší smůlu.

Znám případ, kdy se nevěsta v den své svatby zakoukala do družby, kamaráda svého manžela. Tento družba byl zasnoubený, přišli s partnerkou oba na svatbu. Stalo se, že nevěsta místo svatební noci s manželem ji prožila s družbou.

V nejbližším možném termínu se manželé rozvedli a žena si vzala kamarádova přítele. Jenže to, co provedl své snoubence, se opakovalo, takže si žena moc dobře nevybrala a znova se rozvedla.

Ne že by to bylo pravidlem, ale i to by mohl být jeden z důvodů. Zrada …
Doplňuji:
Ještě mě napadlo, že nastávající partneři se mohou na dovědět, jaké zvyky je na jejich svatbě čekají a byli by na ně připraveni a mohli by být ovlivněni, než kdyby je neznali a nezažili moment překvapení.

Zkouška ženicha

Na prahu nevěstina domu měl ženich někdy přichystaný špalek se sekerou a láhev vína. Chopil-li se sekery, bylo to dobré znamení: bude z něj dobrý hospodář. Ale rozhodli-li se pro láhev vína, nevěstilo to nic dobrého: bude z něj opilec.

Zkouška nevěsty
Při prvním vkročení do ženichova domu měla nevěsta připravenu v místnosti metlu, kterou musela hbitě zamést a postavit ji opět na místo. Dávala tím najevo, že chce být dobrou hospodyní.

Rýže
Aby bylo novomanželům dopřáno hojně potomků, jsou zasypáni po obřadu rýží, v některých oblastech také konfetami, oříšky nebo rozinkami, někdy i bonbony. Stejný význam má i jiný zvyk : během svatební hostiny je nevěstě posazeno na klín malé dítě.

V odkazu další pověry,.

http://www.an­naticha.cz/sva­tebni_zvyky/

Další odpovědi
anonym

Aby se třeba ženich ´nezalekl´??
😉
Nevím, nikdy jsem takovou pověru neslyšel.

Drap

Nikdy jsem nic podobného neslyšel.

Mapel

Když by šli spolu, tak se musí vzít a už nejsou partneři. Když jde každý sám, tak se nikdy vzít nemohou.

annas

Oprava – manželova přítele, svého družbu. 🙂

kapka

Jak si může někdo někoho brát a podvést ho na svatbě, to nikdy nepochopím.