michalds

Proč se říká, že se stromy nemají kácet ve vegetačním období?

Stromy přece nemají duši, tak jim to nevadí.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ve vegetačním období, zhruba od dubna, je strom již nasáklý mízou. Kácení v období vegetace není s ohledem na tok mízy výhodné z hlediska kvality dřeva. Mohou nastat i problémy ve vazbě na jiná ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny (třeba hnízdění ptáků apod.).
Neplatí to však pro rizikové kácení, nebo likvidaci smrků napadených kůrovcem.

Další odpovědi
dudu

Práce v lese je těžká a riziková. Proto naši předci, kromě již výše uvedeného v lese káceli nejčastěji v zimě, tj. v době kdy nebyla vedra a všude okolo nepříjemný hmyz, který by obtěžoval nejen lidi, ale také koně využívané při těžbě.

Drap

Spousta lidí zastává názor, že i stromy mají duši. O to ale tady nejde. Pokud se strom skácí třeba v míze, tak podstatné více dřevo praská, někdy až tak že se znehodnotí, takové dřevo je málo kvalitní, špatně vysychá , neni tak stabilní a celá řada dalších problémů.