Mofli

Proč se prodávají 4K Ultra HD a Blu-ray filmy jen spolu?

Dobrý den, všiml jsem si, že za cca. 700–800 Kč (poměrně vysoká cena) se prodávají 4K filmy, jenomže je tam uvedeno, že součástí je i blu-ray disk. Ještě jsem nekupoval takový 4K film, nemám ještě 4K blu-ray přehrávač, ale proč se neprodávají 4K filmy samostatně? byla by poloviční cena, ne? Děkuji
(např.: https://www.fil­mnadvd.cz/zivot-2blu-ray-uhd-bd?v=2248668 )

Nejlepší odpověď
Edison

A na čem bys je chtěl kupovat? BD je označení pro typ média, NOSIČE!! 4K, UHD a podobně je rozlišení filmu. Film, pokud jej chceš fyzicky distribuovat, je potřeba na „něčem“, čili na nějakém tom médiu, nosiči. UHD se na DVD opravdu nevejde.

Další odpovědi
autacek

Celovečerní 4K film se ti na DVD nevejde Kapišto?

A jinak, musel bys být velký nadšenec, aby pro tebe mělo smysl kupovat si filmy ve 4K. Dost pochybuju, že na to máš vůbec doma televizi. A když se tak ptáš, tak asi nejsi ani sběratel DVD…

Přehraj si něco ve 4K z youtube a porovnej rozdíly, na 3–4 metry 4K od HD na televizi do 65' pomalu nerozeznáš.

DOPLNĚNÍ:
Tak to vypadá, že ta balení obsahují skutečně více disků, s různým rozlišením, teď jen můžeme spekulovat na jakých dalších nosičích. No odpověď na tvorbu ceny, ta od kusu nestojí skoro nic, tedy vše je jen marže výrobců a distributora, důležité je najít zákazníka co je to ochoten zaplatit a klidně mu to k tomu dají ještě 1× v horším rozlišení. https://www.ma­ll.cz/ultra-hd-filmy/matrix-3-disky-bd-uhd-bonusovy-disk-blu-ray-4k-ultra-hd-100003574240?­tab=parameters

Kepler

Protože jen blu-ray disk má dostatečnou kapacitu k vypálení filmu o náročnějším rozlišení 4K. Podobně když budeš sledovat film HD na TV s rozlišením HD ready, nebude to HD.

Dochy

Mofli: oprav si tu otázku, za odkaz dej mezeru, ať není pohromadě s tou závorkou

Mofli

Zdravím, rozumím, ale na obalu je napsané: 4K Ultra HD + Blu -ray, nebo na webových stránkách prodejny takto: 2Blu-ray (UHD+BD), z čeho usuzuji, že v jednom obalu jsou 2 disky, nebo ne?

Edison

Pochop, že UHD a BD jsou zkratky týkající se něčeho úplně jiného!! Už jsem ti to napsal. UHD, 4K je totéž označení pro formát filmu, kdeždo BD, blueray, DVD, CD… jsou označení typu NOSIČE těch filmů, čili typu disků!!! UHD se na DVD prostě NEVEJDE!!!

Dochy

A pochop, že pokud tam napíší UHD+BD pak zákazník legitimně může očekávat že dostane dvě různé věci. Pokud by na obálce bylo napsáno „UHD, BD“ pak to klidně mohou být dvě vlastnosti jedné věci, ale to plus posouvá význam – alespoň v běžném chápání v ČJ.

Mofli

„A pochop, že pokud tam napíší UHD+BD pak zákazník legitimně může očekávat že dostane dvě různé věci.“
Přesně tak, já tomu takto rozumím. Vy ne?

autacek

Mofli, je to patrně jednoduché, ne každý blue ray přehrávač zvládne 4K ultra HD formát. A vzhledem k tomu, že BR přehrávačů je mezi lidmi jak šafránu (tedy oproti DVD), je jednodušší zablit rovnou dva disky, než distribuovat dvě mírně odlišné platformy. Na cenu výrobku to nemá nijak podstatný vliv.

Edison

Jo… Posouvá. K absolutnímu nesmyslu. Což jen ukazuje, že sám distributor nejspíš vůbec nechápe, o čem píše, což ukazuje na to, že to bude nějaký číňan. Tomu by to tak odpovídalo.