Četnik

Proč se Prešpurk přejmenoval na Bratislavu?

Odpovědi
arygnoc

pretože:

Preßburg, Pressburg – nemecky
Istropolis – latinsky
Bresburg – z nemčiny
Bratislava
Prešpurk – z nemčiny
Pozsony – maďarsky
Prešporok, Prešpurek – z nemčiny
Bratislava, Břetislava – slovensky, staroslensky
Požúň z maďarčiny

nakoľko je to slovenské mesto i ako súčasť štátu od roku 1918 ( http://co-to-je.sk/_bratislava ), presadil sa i slovenský názov (slovanmi osídlená od roku cca 500).

jej najstarší názov sa považuje forma Brezalauspurc uvedená k 4. 7. 907 vo Veľkých salzburských análoch.

;-Q

anonym

Dle župy prešpurské-https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pre%C5%A1pur­sk%C3%A1_%C5%BE­upa
Presburg je to německy ,stejně tak jako německy Brno je Brün.

Do roku 1919 slovensky Prešporok/Preš­porek, do roku 1919 česky Prešpurk), centrum Bratislavského kraje a historická metropole někdejších žup Prešpurské a Bratislavské. Rozkládá se na obou březích Dunaje, v jihozápadní části země, při hranici s Maďarskem a Rakouskem. V roce 2013 zde žilo 417 389 obyvatel.

střevo

protože to slovákům volové čecháčci přemenovali 1919 na ňákej českej nesmysl
a voni si to nechali líbit

Pepa25

Protože Slováci chtěli slovanský (slovenský) název, ne německy znějící …