Michal Kole

Proč se peněžence říká prkenice ? Jaké má ještě slovo peněženka synonyma (slova podobného významu)?

Nejlepší odpověď
annas

Etymologický a staročeský slovník uvádějí vztah k prknu – prkenice = původně dřevěné desky na písemnosti. Odtud zřejmě původ – podobnost peněženky s deskami.

Ještě náprsní taška, malá peněženka = kešeně.

Další odpovědi
dudu

Kešeňa, šrajtofle

quentos

SNČ o původu tohoto výrazu nic neuvádí, jen to, že jde o starý argotický výraz zaznamenaný už v r. 1821 (Puchmajer).
Synonyma pro peněženku – např. portmonka, šrajtofle

SteimlX

hmm napadá mě souvislost – vysázet peníze na dřevo- dřevo prkno… ale to je asi hodně daleko.
Jinak synonyma mě napadá akorát šrajtofle , portmonka či kasírka ale to je asi jen u lidí kteří pracují s penězi