Marky Stark

Proč se neuděluje Nobelova cena za matematiku?

Nejlepší odpověď
annas

Všechno se dovíte v odkazu na netu. – stejný dotaz

„Proč se vlastně neuděluje Nobelova cena za matematiku“
https://www.technic­kytydenik.cz/ru­briky/archiv/proc-se-vlastne-neudeluje-nobelova-cena-za-matematiku_33726­.html

Koluje legenda, která je nepravdivé.

Jsou dvě možnosti, kromě legendy
.

1. Pravděpodobně proto, že matematika Nobela nezajímala a dokonce si prý myslel, že vysoká matematika by se v praktickém životě neuplatnila. Zůstal u těch vědeckých oborů, kterým rozuměl a jsou uvedené výš.
„Nobelovu cenu za ekonomii založila Švédská národní banka v roce 1968.)“

2. Jiné vysvětlení. V Nobelově době již existovala prestižní cena za matematiku, kterou založil právě Mittag-Lefflerr. Právě on přesvědčil švédského krále Oscara II., aby uděloval ceny nejlepším evropským matematikům. Nobel nechtěl ustanovit cenu, která by jí konkurovala a raději se soustředil na jiné oblasti.