VeRe1983

Proč se mi vytratila chuť na sladké?

Dřív jsem snědl třeba celou čokoládu, teďka vůbec není chuť. Je tohle možné věkem, anebo je to kvůli nějakému zdravotnímu problému? Může to být z důvodu stresu a úzkosti? Nějak tuhle změnu nechápu a přemýšlím, jestli se na to ptát lékaře, zda to nebude z jeho strany bráno jako nesmysl. Ovšem celkem mě to zaráží, že již určitou dobu tenhle stav trvá.

Nejlepší odpověď
Kepler

Tak to bych potřeboval! Kvůli diabetu musím sladit uměle. Mám to přesně naopak. Od dětství jsem byl vyložený masožravec (smůla – fotr byl vyučený cukrář) a najednou, asi před pěti lety, jsem se vrhl na sladké. Dokonce tak, že jsem se naučil péct koláče a dortíky.
Ale k věci: ta ztráta chuti může být banalita, ale nemusí. Mohla nastat z kteréhokoliv důvodu, které uvádíš. Chutě se nám mění stejně tak jako hormonální chemie v těle. Praktický lékař tě může poslat na gastroenterologii nebo na vyšetření psychických obtíží. V odkazu je sice probírána celková ztráta chuti, ale jen chci naznačit, že může jít o psychosomatický problém https://www.u­lekare.cz/porad­na-lekare/ztrata-chuti-k-jidlu-244522

Další odpovědi
annas

Může jít o nevyrovnanou energii sleziny, která potřebuje sladké, ale přirozeně sladké – např. obilovinu či zeleninu.

Její nerovováha se projevuje dvěma extrémy – chuí na sladké, nebo naopakn nechutí na sladké.

"Jak se oslabení slinivky a sleziny projeví?

Mezi typické projevy neroovnováhy patří starostlivost, nadměrné přemýšlení nad problémy bez vyhlídky řešení, tvorba oparů, porucha zažívání, nadýmání, náchylnost k modřinám, únava, snížená imunita atd.

„Extrémní chuť na sladké nebo naopak absolutní nechuť na sladká jídla.“ atd.

Nejsem lékař, ani vám nechci radit, co máte dělat, ale léčím se alternativní medicínou, takže mám zkušenosti, jen konstatuji. .
Jak píšete v diskuzi, některé příznaky jsou shodné.

Zkuste s stravovat podle návodu, mohl by se váš stav zlepšit. Ale neodrazuji vás od návštěvy lékař, pokud něco zjistí.

Uzdravuje příroda, lékař jen léči.

Opakuji. Jde o mé zkušenosti, mé názory, které dokládám odkazem. Nikoho nenutím, aby s nimi souhlasit.

http://www.zij­mesvujzivot.cz/zdra­vi/2013/09/15/za­ri-slezina-a-slinivka/

Edison

Nemusí jít nutně o problém. Říká se, že tělo si řekne o to, co potřebuje. Pokud nepotřebuješ sladké, tělo možná jen nepotřebuje tolik cukrů.

Ametyst

Třeba vypatráš v minulosti, co tu změnu mohlo nastartovat: změna léků, změna prostředí, změna v psychice. Lidské tělo není konstanta a medicina není exaktní věda. Kepler správně píše, jak se i chutě mění.

Reezo

Já když jsem hubl z 97Kg na 70Kg, tak jsem také vůbec neměl chuť na sladké. Ani jsem moc nejedl. Míval jsem většinou jen jedno pořádné jídlo denně. Když jsem viděl jak jdou kila dolů, tak jsem byl více motivován.

Když člověk vydrží nějakou svou závislost, tak časem začne ustupovat potřeba dát si něco.

zjentek

Skutečně může jít o metabolické změny, způsobené tvým vlastním vývojem. A to si představ, že ti časem víc než sladké KLIDNĚ může začít chutnat i VAŘENÁ ZELENINA v polívce!

Lurius

Možná si ji vynahrazuješ slazenou kávou

paul1

U mně se to mění s věkem, už mám nahozeny 8-mé gumy a v poslední době cítím nejlépe sladkou chuť, ty ostatní se někam vytratily, zůstala převážně jen ta sladká a ještě trošku slaná a kyselá (ale jen silná – třeba okurky)

kristýnary

Já si myslím, že na tom, že nemáš chuť na sladké, není nic špatného, spíš naopak 🙂 Já na něj už delší dobu také nemám chuť, ale u mě je tím, že jsem začala užívat kapsle zeleného čaje. Nevím přesně, jestli je to přímo způsobené účinky zeleného čaje, ale každopádně mi pomohl zhubnout a celkově pročistit tělo, takže to má podle mě i efekt na to, že si mé tělo přestalo říkat o sladké 🙂 . Vůbec jsem netušila, kolik má zelený čaj účinků. Teď jsem se na to koukala na https://www.hackni-svuj-zivot.cz/recenze-produktu/zeleny-caj-tegreen/ a je to až neuvěřitelné. Každopádně nezařadila si do svého jídelníčku také něco takového?

VeRe1983

Ohledně té kávy, vlastně jsem jen vyměnil sladkou limonádu za slazenou kávu, těžko říci, co má více cukru. U kávy jde hlavně o to, dostat do sebe teplý nápoj v tomhle počasí a bránit se možnému nachlazení. Co se týče vařené zeleniny tak oproti té bych nic neměl. Když to tak vezmu co si vybrat zda čokoládu anebo třeba pomeranč, sáhl bych po pomerančni. Jinak v rámci posledních sedmi let jsem postupně zhubl o nějakých 20 kg a tu nynější hmotnost si poté držím tak nějak stabilně, níž to nejde.Pokud tu byla řeč o nerovnováze a přemýšlení tak ano, jsem soustavně ve stresu a úzkosti, to ani nedělám nějakého řídícího letového provozu, spíš jde o prostředí, život jako takový apod. Na ten odkaz se podívám, díky moc :).

Ametyst

Gratuluji k redukci hmotnosti. Hlavně pozor na to jíst 1× denně, to je smrt slinivky, protože zleniví místo aby produkovala životodárné enzymy a hormony. Vyžaduje pravidelné krmení.

VeRe1983

Děkuju. Dřív jsem měl nějakých 80 kg zhruba na 170 cm, to jsem byl snad tři roky po zanechání kouření, cpal jsem se opravdu kdečím. Tedka si udržuji nějakých 61–63 kg jak kdy. Jídlu moc nedám, jsem spíš na jogurty, rohlík s máslem a sýrem a občas smažená vejce, případně bramboráky.

VeRe1983

Díky za odpovědi. Měl jsem podezření na cukrovku nebo něco takového. Dřív jsem fakt byl schopný sníst čokoládu na posezení, do toho dva litry limonády denně, sem tam nějaký energeťák, dva. Teďka tak akorát několik káv 3v1 a tím to hasne. Když si přinesu čokoládu k počítači, že jí načnu, po chvíli jí zase odnesu, musel bych se do toho nutit. Před rokem jsem bral antidepresiva, ty mi psychiatrička vysadila jako neúčinná, nevím zda to nemohlo s tělem nějak zamíchat. Jinak poslední dobou (měsíce) totální apatie, úzkosti, ztráta zájmu tehdejší zájmy. Čokoláda pro mě bývala (krom cigaret když jsem kouřil) jako taková možnost, jak se odměnit a ,,osladit si život". Ovšem teďka není ani ta, musel bych jí asi do sebe natlačit.

annas

Změňte jídelníček, slezina sladké potřebuje, ale nikoliv cukr.

Možná sei vláš stav zlepší. Slezina, slinivka a žaludek jsou podle čínské medicíny společné orgány, které spolupracují.