zeeue

Proč se mi líbí to, co se mi líbí? Je lidský „vkus“ založen na bázi chem.reakcí v těle?

Proč se mi nejvíc ze všech líbí šedá barva? Proč nejraději poslouchám hip hop? Proč mi chutná kokos a nejvíc mi voní lesní jahody? Je to, co člověku nejvíc hýčká jeho smysly, dáno „bio-chemicky“? :) Pokud ano – jak? Pokud ne – čím? :)
Doplňuji:
ps1: Chápu, že vjem je v podstatě informace zachycená smyslovým orgánem a zpracována mozkem. Ale čím to, že můj mozek nadnáší některé vjemy nad jiné??
ps2: Určitě NEJSEM ničím ovlivněná :D na to jsem se (mám dojem) ani neptala :D Všimněte si prosím i kategorie mé otázky. Byla to věda, né styl!

Nejlepší odpověď
mosoj

Není to tím čím jsou tvoje smysly drážděny či jaký je mechanismus podnětů.
Je to tvým mozkem a ten jsi si tak vychovala sama na základě zkušeností ať už tvých nebo převzatých od okolí.

Další odpovědi
ten který je

Protože jsi ovlivněna tím co zrovna frčí,tedy mainstreamem.Hip Hop se už stal jeho součástí a to že se ti líbí šedivá barva je dáno Tvým ostychem nevybočovat z šedivé masy.To že ti voní lesní jahody nebo ti chutná kokos, s tím nemá Tvá snaha najít odpověd na danou otázku co společného.Chemické reakce v těle ovlivnují jen základní lidské pudy jako např. strach,smutek,ra­dost,agrese atd.Obojí spolu souvisí.

arygnoc

dohnané do konca v podstate áno.
váš mozog spracováva informácie pomocou elektrických impulzov vytvorených biochemicky. toľko otázka komunikácie, posielanie signálov.

kam, kedy a prečo ten signál ide (toto sa mi páči a toto nie), je spôsobené skúsenosťou.
jednotlivé mozgové bunky medzi sebou komunikujú neskutočným množstvom dráh. tieto dráhy neustále vznikajú a zanikajú (zabúdanie, učenie sa, pomätanie si, skúsenosti, ale i nevedomé rekcie ovplyvnené okolím, ako je reakcia napr hluk, teplo, tlak, a pod.).
Dráhy, ktoré sú využívané častejšie, sú stabilnejšie, podobne ako tie, ktoré sú vytvorené pre receptory ako príjemné, vytvárajú nové spojenia, ktoré umožňujú komunikáciu i medzi zdanlivo nesúvisiacimi vecami (napr. vôňa jahôd vám pripomenie matku).

summa summárum, je to spôsobené skúsenosťou uloženou v mozgu pomocou prepojení medzi jednotlivými neurónmi. a komunikácia pomocou týchto dráh prebieha elektricky (elektrinou vybudenou biochemicky)

zjentek

Ano. A není tam nic jiného nežli ta chemie a reakce. Jak? ..to se ti bude často měnit ..to podle toho, v jaké „zkumavce“ se budeš zrovna nacházet ,)
Náhlá mozková aktivita (víra v něco), může spustit stejnou chem. reakci, jako přesun látek do jiné zkumavky v jiném prostředí (odlet na pustý ostrov), třeba ,)