jirka F

Proč se kočka přivolává slovy čiči?

Jak to vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka, v níž je stejná odpověď jako od marci, je v archivu. . Tudíž jste mohl znát odpověď hned.

Proč volánoí na kočku? , Protože kočce se říká čiča.

Jinak nespisovný původně dětský výraz číča/čiča vznikl z dětského žvatlání a zvukomalebně znějícího č, tedy vzniklo pojmenovánío pro kočku = . číča jako Káča .Takže volání čiči je zřejmé z pojmenování. Správně by mělo být číčo/čičo, ale domácky pak tvar čiči, stejně jako Jani, Zdeni atd.

Dále má slovo číča má víc významů přeneseně – kožešina, dívka – kočka, rovněž vulgárně ženské přirození pozdějí změna hlásky na p- – zde je i vliv významu číča = moč, číkat.
Slovník česko-německý. a Slovník nespisovné češtiny.

Je to vidět ve slovenštině, jenže s hláskou c – cica, cikat.
https://slovnik­.juls.savba.sk/?w=ci­ca&s=exact&c=Q161&cs=­&d=kssj4&d=psp&d=og­s&d=sssj&d=or­ter&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ssn&d

Jinaá možnost původu

Možností je i původ ve zvukové nápodobě francouzského Le petit chat, což je číča nebo kočička. V Čechách se píča kdysi říkalo sýkorce. Podle jedné teorie slovo pochází dokonce už ze starověkého Řecka. Tato nadávka každopádně souvisí se slovy jako pipina či pindík, jak se někdy označuje penis.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=p%C5%AFvod+slo­va+%C4%8D%C3%AD%C4%8Da&s­ca_esv=584578743&­sxsrf=AM9HkKk_c5FoX1wDDH­ufdn_Ml-dLUYszfA%3A170065­8474136&ei

Další odpovědi
marci1

Vysvětlení, proč v Česku voláme na kočky čiči, není jednoznačné. Většinou se ale jako důvod uvádí to, že kočky lépe slyší na vysoké kmitočty – sykavky. Logickým zdůvodněním je i skutečnost, že jde o část slov “kočičí”.
https://kocici­tipy.cz/2020/08/­02/proc-na-kocky-volame-cici-tip055/
😄

zjentek

Marci, ne „lépe slyší“, nýbrž se staví do „módu střehu“, na takové ty různé „tsss“ a „ččč“. 👍