Avatar uživatele
anonym

Proč se dává občanský průkaz v 15ti, když stejně je v všude potřeba plnoletost nebo zákonný zástupce?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? barnajka, nanule, Nikkol před 4732 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
barnajka

Kde po tobě chtějí plnoletost? V hospodě, když chceš nalít pivo? Aaale, buďme upřímní – vždyť to ti většinou nalijí i tak :))
Nebo ti vadí, že nemůžeš jít k volbám? I to se dá přežít, ne? :))
Myslím si, že tak jak to je, je ideální stav a asi bych to neměnila.

Představ si, že by se občanka vydávala opravdu až v těch 18 letech… Musel bys o 3 roky dýl čekat, než ti na poště vydají nějakou tvou dobírku nebo peníze, co ti přijdou složenkou. Musel bys o 3 roky dýl čekat, než budeš moct jít na normální brigádu.

S občanskou můžeš cestovat po EU – a nepotřebuješ pas, to se taky občas hodí. Můžeš si udělat řidičák na slabší motocykly (což hlavně kluci určitě vítají). Těch výhod by se určitě našlo mnohem víc, o sexu nemluvě :))

15 let je podle mě hranice, kdy dítě přestává být dítětem a je schopno za sebe převzít určitou zodpovědnost. Kdyby se občanka dávala až v 18, dost možná, že by velká část těch mladých hřešila na svou (relativní) beztrestnost. Tím, že už v 15 můžeš být za svoje průšvihy trochu popotahovaný, myslím si, že na kdejakýho puberťáka to působí jako jakási brzda. Kdyby měli mladí 100% volnost, do 18 let by pěkně zvlčili :)))

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elektrikář

Tak jsem se nad tím zamyslel. Já si již vůbec nepamatuji kdy jsem jí dostal a použil.V 17 jsem jí poprvně stratil. Omlouvá mi jen to že to bylo před 50 lety

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek