MasterKing

Můžu si udělat občanský průkaz?

Dobry den jsem vietnamske narodnosti narozeny v čr cela nase rodina (matka, otec, sestra, vcetne me) ma trvaly pobyt na uzemi čr. Az mi bude 15 muzu si udelat obcansky prukaz? Za odpovedi predem dekuji
PS: nevedel jsem do jake kategorie tuto otazku zaradit.

Nejlepší odpověď
Drap

V tomto případě je důležitá otázka občanství. Pokud jsi občanem ČR, tak určitě. Jinak je nutné nejprve zažádat o udělení státního občanství. Pokud zde již delší dobu celá rodina trvale žije, tak by ani v tom neměl být problém.

Další odpovědi
anonym

Občanku si každopádně nedělej sám. Požádej o ni. Co je k tomu zapotřebí máš v odkaze:

Žádost o vydání prvního občanského průkazu
Zákonný zástupce občana ČR, popř. občan ČR po dovršení 15ti let věku, který žádá (má povinnosti požádat do 30 dnů, kdy dosáhl věku 15ti let) o vydání prvního občanského průkazu, předloží rodný list a fotografii „patnáctiletého“ a prokáže státní občanství ČR. Státní občanství ČR se v případě podání žádosti o vydání prvního občanského průkazu prokazuje:

  • platným cestovním dokladem,
  • osvědčením, případně potvrzením o státním občanství ČR.

Nemá-li žadatel takový doklad, ověří obecní úřad obce s rozšířenou působností (MěÚ Hodonín, úsek občanských průkazů, Národní třída 25) nebo matriční úřad v místě svého trvalého pobytu, u kterého podává žádost o vydání prvního občanského průkazu, na jeho žádost státní občanství u příslušného úřadu (Krajský úřad JmK Brno).
K žádosti o vydání osvědčení o státním občanství ČR k vydání prvního občanského průkazu předloží zákonný zástupce osoby mladší 18ti let (pokud rozhodnutím soudu nenabyla zletilosti dříve)

  • rodný list dítěte
  • oddací list rodičů dítěte, nebo rodné listy rodičů (e) dítěte – pokud se tito narodili po 1. 1. 1954
  • občanský průkaz rodiče k prokázání totožnosti

Žádost nepodléhá úhradě správního poplatku.

Krajský úřad Jihomoravského kraje Brno, který provádí zjišťování a vydávání osvědčení o státním občanství ČR pro žadatele, kteří mají trvalý pobyt v jeho správním obvodu upozorňuje, že vzhledem ke složitosti zjišťování státního občanství nelze požadovat, aby osvědčení o státním občanství České republiky k vydání prvního občanského průkazu bylo vydáváno tzv. „na počkání“.

Doplňuji:
Doplnění pro drapa – tazatel určitě pochopil, že se bude muset obrátit na místně příslušný úřad.
Doplnění pro tazatele – fotografii dnes předkládat není třeba, vyfotí si Tě přímo na úřadě.

Ella

pouze pokud máš české občanství…

Drap

Tak to vidíš. Pokud jsi z prahy, zajeď si do Hodonína.

Mc Merkurion

a co když je z hodonínska,holt to okopírovala celý,co je na tom špatnýho,myslím si,že rozumný člověk to pochopí