thepianist

Mám 10 měsíců prošlý OP, mám se obávat pokuty?

Ahojte, chci se zeptat na toto – mám prošlý občanský průkaz. Bohužel jsem to zjistila až teď, když už je 10(!)měsíců prošlý (jako student jsem pořád tahala jen studentský průkaz a občanku jsem za poslední rok prostě ani nevytáhla). Mám se obávat pokuty, nebo mi prostě na základě rodného listu vystaví nový OP a pokuta by mi hrozila jen pokud bych OP například někde předkládala a oni to zjistili? Za ten poslední rok jsem ho vůbec nepotřebovala, nevytahovala, takže jsem to takhle prošvihla O:-) díky za odpovědi

Dodatek – tak se to vyřešilo naprosto v pohodě, pokuta nebyla akorát se mi paní za přepážkou vysmála :D

Nejlepší odpověď
mosoj

Podle mého mínění žádnou pokutu nedostaneš. Dostaneš papír na ověření totožnosti, než ti stačí udělat nový OP.

Další odpovědi
Emefej

Ve zdroji je mj. sazebník pokut. V tvém případě lze uložit pokutu do 15 000 Kč. To nutně neznamená, že ji musí uložit.

Zdroj: http://www.mvcr­.cz/clanek/osob­ni-doklady-642319.aspx

Drap

Chovej se pokorně a myslím, že to zvládneš na nějakou stovku až 500.

kolmano

Většinou záleží na úřednicích, ale jak je znám tak by to pro ně bylo moc práce. Přítelkyně měla půl roku prošlí OP a v pohodě jí ho vyměnily (ani nepotřebovala rodný list) problém bude pokud ho budeš muset někde ukazovat.

BTW přítelkyně zjistila, že ho má prošlí až poté co jí v bance nechtěli otevřít nový účet jinak by s ním chodila ještě teď

tforro

A co na úřadě odpovědět na otázku proč jdete na výměnu tak pozdě? něco v tom smyslu „pobývala jsem v zahraničí, tam jsem prokazovala totožnost pasem a ihned po návratu žádám o výměnu OP.“

marci1

„Může“ (ale nemusí) být uložena pokuta až 10 000,. Kč, záleží na úředníkovi. Je to na jeho rozhodnutí. Zkus být hodně milá, nešťastná, pokorná. Jen málokdy dostanou „hříšníci“ pokutu ve výši cca 100–1000 Kč. 🙂

Cenobita

Pokud by jsi dostala jen pokud bys byla legitimována policií a ta to zjistila, jen se normálně obrať na úřad s rozšířenou působností, kde ti zdarma vystaví nový OP. Hlavně si ho vyřiď co nejdříve, jsou případy, kdy ti přijde důležitá doporučená pošta nebo peníze a je velmi nepříjemné, když ti je Česká pošta nevydá (také se mi stalo, naštěstí jsem měl cestovní pas), pokud máš cestovní pas, můžeš ho po dobu vyřizování s sebou nosit jako průkaz totožnosti a pokutu dostat nemůžeš. Řidičský průkaz však není průkaz totožnosti.

Již se mi také stalo, že jsem měl neplatní OP, a žádnou pokutu jsem nedostal, ani mi nikdo nevyhrožoval. Pokutu by jsi například dostala, pokud by jsi musela k soudu a nemohla prokázat svoji totožnost platním OP.