NikySlime

Proč připojujeme bočník paralelně a předřadný odpor sériově?

Nejlepší odpověď
orwell

V případě zvětšení rozsahu voltmetru musíš snížit měřené napětí na hodnotu odpovídající základnímu rozsahu měřicího systému, což docílíš pouze sériovým zapojením rezistoru – předřadníku. V případě ampérmetru odvedeš přebytečný proud bočníkem jako „bajpasem“, tedy bokem mimo měřicí systém, což lze provést jen paralelně zapojeným rezistorem o vhodné hodnotě odporu. Jednoduše řečeno.

Další odpovědi
Edison

Bude stačit, když opět odkážu na kolegu Kirchhoffa? Jak se dělí proud… jak se dělí napětí… To by ti mělo stačit.

Hlada

Protože paralelně se dělí proud a sériově se dělí napětí.