Natee

Proč praskne voda, když do ní naliju vroucí vodu?

Doplňuji:
Ano, myslela jsem sklenici.

Nejlepší odpověď
huxa

Spíše sklenice, ne? Toto mají ve zvyku většinou různé vinné sklénky, u normálních se projevují spíše vady z vady či mech. poškození.
Jestli ti toto nestačí-molekuly vody se rychle pohybují-byla jím dodána energie (teplo), což už samo o sobě je dosti na nepružný materiál náročné, dále začne molekulám skla předávat energii a takže se po okrajích molekuly pohybují pomalu a ve vnitř kruhy rychle-kdyby to byl např. plech, chtěl by se rozvinout, sklenice toto udělat nemůže, praskne tedy.

Další odpovědi
Calimë

této otázce nerozumím. pokud myslíte skleněnou nádobu, je to kvůli tepelné roztažitosti, nádoba se teplem roztáhne a praskne

mosoj

Za vše může tepelná roztažnost skla. Teplem se sklo roztahuje ( mění tvar) a protože sklo není pružné ( je křehké ) tak sklenice praskne.

Chemické sklo, nebo varné sklo ( na př. zn Simax a pod.) má velmi malou teplotní roztažnost díky vysokému obsahu křemíku a je pružnější ! Pozvolné ohřívání vydrží. Nevyrží však teplotní šok. Na př. když na skleněnou nádobu ( kádinku) ve které vře voda stříkneš studenou vodu.

NemamSlov

neviem ci nemas na mysli pohar......sklo reaguje na teplotu tak ze sa roztahuje a pri extremnych zmenach sa moze stat ze ti pohar praskne :) proste fyzika
Doplňuji:
no ona prijma to teplo s tej tekutiny, a sko sa teplom roztahuje samozrejme v molekularnej strukture, zima zase sklo stahuje, to mas nieco take ako zelezo ak ste to este nepreberali na fyzika tak urcite budete :)

Dochy

S dovolením si dovolím nesouhlasit s Huxou 😉

Jde o to, že když do studené nádoby naliješ horkou vodu, uvnitř se zahřeje a roztáhne, zatímco vnější část zůstane ještě chladná. Teplem se většina materiálů roztahuje, takž se vlastně vnitřní část nádoby nevejde do vnější části a pokud materiál není dostatečně pružný, pak něco musí povolit. Pokud tu horkou vodu budeš lít opatrně a pomalu, aby se teplo stihlo rovnoměrněji rozšířit nádobou, bude to v poho.