_Bůh_

Proč není potřeba lustrační osvědčení pro výkon funkce prezidenta?

Mám to chápat tak, že deseti tisice lidí jsme odmitli na určité pracovní pozice na základě lustrace, ale u vrchního velitele ozbrojených sil si klidně zvolíme komunistu, nedejbože estébáka? Jaký je v takovém případě smysl lustračního zákona?

Odpovědi
Dochy

Tak rozdíl je v tom, že prezidenta volí lidé na základě ústavy. To má trochu přednost před nějakou lustrací. Pokud si lidi budou chtít zvolit komunistu tak si ho holt asi zaslouží.

_Bůh_

Dochy: No zákony jsou také vydávány na základě Ústavy. Jen mi přijde zvláštní, že klidně může nastat situace, kdy člověk bude odmítnut na úřednickou pozici, protože neprojde lustrací, a potom jej zvolí prezidentem. Ale od zákonodárců asi nelze vyžadovat, aby do zákonů zahrnovali logiku věci.

Dochy

úředník je jmenován, na úřednické místo jsou nějaké požadavky… (vzdělání, bezúhonnost,…)
Prezident je zvolen lidem na základě ústavy. Požadavky na prezidentského kandidáta jsou dány ústavou. Pak je na lidech koho a s jakými předpoklady zvolí. Pokud si zvolí znovu Gottwalda, co se dá dělat. Je to volba většiny.