Frogman

Proč některá slovenská jména při oslovování končí na „-ko“?

Například: Milan – Milanko, Stanislav – Stanko, Oto – Otko, Štefan – Števko

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Souvisí to s historickým vývojem, když existovalo skloňování kmenové, nikoliv rodové.

Došlo k rozdílným hláskovým změnám, některé nenastaly ve slovenštině, takže některé slovenské tvary jsou blízké tvarůlm pračeským. Např. bez oráča x bez oráče, dušu x duši atd.

Tak vzniklo rozdílné skloňování, ale i různé přípony, jimiž se tvoří nová slova.
Ve slovenštině je tvoření zdrobnělých slov bohatší než v češtině.

K zdrobnělým slovům patří i domácí jména obecná – tvoří se příponami -o a -ko – např. dedo, stryko, otecko, Janko, Vlado. atd.

Další odpovědi
melanie

Zdrobněliny? :D

Frogman

melanie: Aha, tak zdrobněliny… :DD Přišlo mi divné, že se mnoho lidí takto oslovuje. :DD