Kepler

Proč na mořském pobřeží bezprostředně před tsunami voda nejdřív ustoupí?

https://pixaba­y.com/photos/tsu­nami-flood-flooding-5119172/

Nejlepší odpověď
Zvidatel

Aby mohlo tsunami vytvořit tu obří vlnu, musí se ta voda nejdřív nashromáždit. Tsunami vzniká zemětřesením – tedy pohybem litosferických desek – pod vodou, pod oceánem. Můžou za to podle mě seismické vlny, které vznikají při zemětřesení, je to vlastně velká energie, která se při tom uvolní a stáhne tu vodu svou silopu zpátky, kde se nashromáždí/na­vrství a pak se všechna vrátí k pobřeží a zaplaví tamní okolí.
Aby vzniklo tsunami, chce to silnější zemětřesení (protože jen při těch silnějších vznikají seismické vlny). A teď si přestav, co to vlastně je to zemětřesení pod vodou, všechno se začne neuvěřitelně třepat, dno tedy místo, na které ta voda leží, vytvoří velké množstvé energie, voda se začne nadzdvihávat, začínají se tvořit vlny a všechny se sjednoducjí a ustoupí trochu do zadu – rozuměj tím, že se navrství nad vodní hladinu. Oceán má přece normálně kolik – 0 mnm (logicky), ale ten třepot udělá to, že se ta voda navrství na sebe na několik i desítek metrů nad mořem a proto s pobřeží ustoupí.
Představ si, že máš v nějaké široké nádobě sposutu vody a začneš s tím velkou silou třást sem a tam. Co udělá ta voda? začnou se tvořit vlnky, voda se nadzdvihává nad svou hladinu a když používáš vážně velkou sílu, tak se sjednocuje a zdvihá uprostřed, pak s tím najednou přestaneš a voda se velkou silou vymrští za okraj. A vem si teď obří moře tedy vlastně spíš oceán s velkou hustotou, což není žádná malá nádoba, kde se to vpodzemí začne brutální silou třást, voda začne ustupovat a pak se nakonec taky vrátí a „přeleje“ za pobřeží.
Alespoň si to tak představuju.

Máš to ve „Fyzice tsunami“:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tsunami#Fy­zika_tsunami
nebo v seismických vlnách:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seismick%C3%A1_vlna

Další odpovědi
Dochy

Nemusí to tak být vždy. Ale vlna může být jak „plus“ tak „mínus“. Když začne tím „mínus“ nejdřív voda ustoupí. Má představa…

Otazník123

V nějakém dokumentu, který jsem kdysi viděl v televizi, říkaly že i ty největší vlny mají na moři jen několik desítek centimetrů, max. metr, ale jakmile masa vody narazí na pobřeží, kde se snižuje hloubka mořského dna, začínají se zvedat a vytvoří onu typickou podobu tsunami. Je tedy možné že jak se vlna zvedá do výšky „přisává“ sebou i okolní vodu což se projeví jako odliv vody od pobřeží pár minut před tím než vlna udeří. Je smutné že se na pobřeží neprojeví samotné zemětřesení které vlnu vyvolalo ale právě až příchod vlny a to už je většinou pro nicnetušící lidi na plážích pozdě. A přitom může vlna udeřit až několik hodin po zemětřesní pokud je epicentrum daleko (tedy dost času na evakuaci).

anonym

Zázraky přírody, jiné vysvětlení nespatřuji.

aliendrone

Otazník123>>> Doporučuji na malé lodi cestovat v zimě severním Atlantikem. Změníš názor na „několik desítek cm“ (klidně tisíce km od pobřeží). Tedy… POKUD se přes samé blití k něčemu jako je názor dopracuješ. ;) :D :D

Otazník123

Ja samozřejmě myslel pouze vlny tsunami (které většinou vznikly seismickou aktivitou) a na otevřeném moři je to opravdu jenom masa vody vyčnívající pár desítek cm nad okolní moře, to ale neznamená že klidně nad tou samou masou vody nemůže foukat vítr který vytvoří mnohametrové vlny,jinak věřím že cesta nebyla příjemná 😁 ale myslím že oproti pasažérům titaniku si není na co stěžovat, ti ten atlanitk pocítili ještě víc :(

Kepler

Otazník: zajímavé! Ale že by voda sama od sebe tekla do kopce (vlny tsunami)?

Otazník123

Možná je to směšné přirovnávat k normálním malým vlnám na pláži ale i tam se vždy část vody vracející se do moře vetře do nové vlny která se blíží, schválně jsem se teď díval na video s dovolené. Tak možná je to podobný princip ale jistý si nejsem třeba je to úplně jinak.

Zvidatel

*stovek (nikoli desítek) metrů nad mořem – aby ta voda ustoupila od pobřeží. Protože z toho může vzniknout i kilometrová vlna tsunami.

Zvidatel

Navíc ve spodu pod tou vodu se začínájí tvořit i trhliny způsobené zemětřesením. A jak říkám, jka ta země vibruje, dělá totéž i tá voda, „bublá“, skáče, když to napíšu tak neodoborně začne se vytvářet velké množstvé energie(seismické) vinou zemeětřesení, hustoty vody, gravitací a dalšími silami. Ta voda se dál od pobřeží, kde je to zemětčesní začíná zvedat a tím úbývá od toho pobřeží:

„Zemětřesení způsobují velké praskliny pod mořem. Současně se zvedá část mořského dna a tlačí nahoru i mořskou vodu. Tím na hladině oceánu vznikají vlny tsunami. Na povrchu oceánu se hromadí voda zespoda.

Tak vznikne velké množství vln, které dosahují rychlosti až 700 km/h. Když se vlna tsunami přiblíží ke břehu, zpomalí a její výška vzroste. Mořské dno začne vůči vodnímu pohybu vytvářet odpor, a vlna tak zesílí.”
https://epocha­plus.cz/jak-vznika-nicive-tsunami/

Tady je i další vysvětlení i s obrázky:
https://www.sci­.muni.cz/~her­ber/tsunami.htm

Kepler

Mně napadlo tohle: zemětřesení (kromě vulkanických) vznikají tak, že jedna litosférická deska má snahu vecpat se pod druhou a narůstá napnelismus. Jakmile se šokově uvolní, náhle vznikne v místě střetu desek prohlubeň – jako by se dno propadlo a do ní se začne valit voda. To je ten odliv. Vlastní tsunami vznikne až následně.

Zvidatel

Jako ale pak by ta voda byla propadlá pořád ne. Potom co to tsunami odezní by se hladina té vody o něco zmenšila. Protože kdyby tam ta pevnina zapadla natolik, aby se ta voda z toho pobřeží zcela vytrtila – tzn. stovky metrová prohlubeň tak by se změnšila celková hladina vody. Si myslím.
Podle mě to bude prostě tou nahromaděnou energií vzniklou při zemětřesení.

Kepler

Ta vzniklá propadlina určitě není tak obrovská, aby ovlivnila hladinu všech oceánů. Co mi ale neleze do hlavy (když jsem se podíval na odkaz wiki), proč před vlnou šířící se k pevnině je ta prohlubeň, zatímco v opačném směru není.

Kepler

Dochy: tvé představě moc nerozumím. Vlna je vždycky vlna a postupuje výhradně od moře…Ale v souvislosti s odpovědí mě ještě něco napadlo. Ještě počkám, třeba to někdo vysvětlí.

Dochy

Jo, mi vidíme tu vlnu „nahoru“ ale ono to tak úplně není, jen těch „dolů“ si tolik nevšímáme. Ony nám ty vlny „dolů“ nevycáknou efektně na břeh, nejsou tak dramatické na moři (jo, mohou ohrozit loď, ale nevidíš je 30s dopředu) a co vidíš a co Tě děsí jsou ty dvě vysoké vlny za sebou co Ti zvedne žaludek, nějak se nesoustředíš na tu mezeru mezi nima, co Ti s tím žaludkem teprv pořádně zacvičí a bereš ji jen jako mezeru mezi dvěma vysokýma vlnama. Ale ona je to jen druhá stránka toho vlnění… Stejně jako u elektriky, když máš střídavinu, není to je o kladných špičkách, máš tam i záporné půlvlny…