DoTazatel

Proč moderní knihy o rétorice, nenabízí žádné praktické rady, jak se zlepšit v mluvení?

Veškeré knihy nebo učebnice na téma rétorika probírají jen teorii, jak se chovat a jak reagovat v různých situacích nebo dokonce jak se správně oblékat. Ukazují jak „správně vést prezentaci,“ jak si nacvičit přednes, řeč, jak se připravovat na projev, pak tam třeba bývá celá kapitola věnující se stavbě orgánů, které nám umožňují mluvit, některé popisují emoce, atd. Jediné praktické příklady, které tyto učebnice nabízí, jsou dechová cvičení – to sice pomůže hlasu, ne však vyjadřování. Nenabízí ani jedinou možnost, jak se zlepšit přímo v mluvení, žádné praktické příklady, žádné rady, co dělat, jak se v tom skutečně zlepšit.
Je to proto, že sami autoři těchto knih sami nevědí, jak se v tom zlepšit?
(Neobsahují ani takovou tu klasickou poučku, že „častým mluvením se člověk naučí dobře mluvit“).

Když nepočítám knihu „Mluvte jako mluvčí,“ což je spíš soubor rétorických cvičení, tak žádná z moderních knih nenabízí ani jeden příklad, jak se v samotné rétorice zlepšit (je jedno jestli je to kniha/učebnice od amerického, českého nebo jiného autora, prostě ani jedna… A Češi toho na toto téma napsali za posledních 100 let celkem dost). Teorie, znalost orgánů, dechová cvičení nebo jak se správně oblékat nikomu nepomůže bez zlepšení se v praktické schopnosti mluvit – vyjadřovat se.

Nejlepší odpověď
annas

Určitě se dá něco najít, nebo navštívit kursy mluvení a rétoriky. , občas se objevují kursy i v TV.

Začátek je ve čtení nahlas,. dbát na neutrální výslovnost,. správně frázovat, správně a srozumitelně vyslovovat.,číst srozumitelně..

Vyslovovat neutrálně, nežádoucí je nedbalá výslovnost, rovněž i tzv. patetická,, slavnostní je běžně nevhodná – ta se používá např. při recitaci.

Vytvořit si k přečtenému třeba osnovu, někomu vysvětlit obsah, hlavní myšlenky, zdůrazňovat určité části, jindy zeslabovat atd. Přitom správně dýchat. Dívat se do davu, zaměřit se třeba na jednoho i vzdáeleného jedince, pokud jde o veřejný projev.

Zabránit tomu, aby řečník nedělal zbytečné pausy – ééé, éhm . které ruší. Často se to objevuje i u politiků, ale to snižuje úroveň jejich projevu. Rovněž tzv. slovní vata – např. vlastně, tak jako, abych tak řekl atd. snižuje úroveň rétoriky.

Než používat tuto vatu, je někdy lepší začít kousek dál, ale „nepláucat“, pak se dostat se k tomu, co chtěl mluvčí říct.

Důležitá je i slovní zásoba, která rovněž souvisí s četbou. Nezahlcovat projev cizími výrazy, pokud to není nutné.

Nahrát si svou řeč, poslechnout si ji, uvědomit si i výslovnost souhlásek samohlásek, psrávné využití správného slovního a větného přízvuk – důlležité je i u ředložkového spojení. .

Často hraje roli také zabarvení hlasu. a tréma.Té je třeba se zbavit trémy. Opakovat, pomůže i píl ea cit pro jazyk. To není každému dané.

Vzpomeňte na řeckého Démosthéna, který se dovedl poprat s nedostatkem vloh pro řečnictví.

Další odpovědi
led

Základ dobrého mluvení, je myšlenka.
Mluvit proti větru, ve víchřici, nebo překřičet burácející moře dá vašemu hlasu jenom sílu. Když si dáte do úst hořký brambor, kamínky, nebo rýži snad se naučíte říkat svá slová zřetelně. Jestli zapojíte do své řeči svá paže, mimiku tváře, hru očí bude vaši řeč slyšet i hluchý…
Psát, nebo číst o mluvení ještě není mluvení.
Ale jenom když víte, o čem mluvit, proč mluvit a hlavně budete znát myšlení svého posluchače, poté až budete taky umět vyjádřit své myšlenky, až pak budete umět mluvit…
Mluvit jenom pro mluvení je mrhání času vás i vašich posluchačů.

Kelt

A co takové knihy od amerického autora Dale Carnegie. Tuším, že jedna z těch knih se jmenuje Jak správně mluvit. Měl jsem ji kdysi doma, měla zelený obal. Nebo sledovat, jak mluvili lidé, kteří dokázali oslovit davy. Určitě jsou záznamy amerických prezidentů a jiných řečníků, jak něco někomu sdělit, předat informaci. Pojednává třeba o tom NLP, takže by bylo možné si udělat odpovídající kurz. Lidé přijímají informace podle toho, zda jsou zrakově založení, sluchově založení nebo pocitově založení. Takže s každou tou skupinou je třeba mluvit trochu jinak, používat jiná slova, výrazy a podobně.

DoTazatel

@Kelt: Jo, ta je celkem dobrá. Ale taky nenabízí, jak se zlepšit přímo v mluvení, spíš nabízí rady, jak se přesně zachovat a reagovat v daných situacích (a celkem dobré rady, ale i tak ne na zlepšení samotné mluvy). Rady jsou dobré v tom smyslu, že radí jak zaujmout, zapůsobit, naslouchat, co je důležité, jak si předchystat rozhovor s někým důležitým a zjistit si o něm informace (jeho záliby),…

DoTazatel

Chtěl jsem spíš názory na to, proč žádná moderní učebnice rétoriky nenabízí postupy, jak se zlepšit v mluvení.
Jak dobře mluvit, jak se v tom zlepšovat, a co konkrétně dělat, aby se v tom člověk zlepšil, tak na to nabízí poměrně dobré rady některé staré (starověké) knihy o rétorice. Navíc existuje spousta rétorických cvičení (na internetu).
Taky souhlasím, že „plané mluvení,“ totiž jen samotné mluvení, nemusí nutně zlepšit tu schopnost mluvit. Ale zase si osobně nemyslím, že stačí jen vědět o čem mlvit a znát posluchače, aby člověk dobře mluvil. Jestli člověk nemá praxi (i když má informace v tom, o čem chce mluvit) a myšlenky mu nedjou srozumitelně (a to i když ví o čem by chtěl mluvit), nemusíí se dobře vyjadřovat. Smyslem rétoriky totiž je, aby člověk co nejlépe (slovy) vyjádřil své myšlenky a i aby samotné mylšenky chodily rychle, pohotově a srozumitelně… v nejlepší formě atd.
Navíc smyslem dobrého mluvení je vést diskuze, ne (nacvičené) přednesy – tzn. pohotově a smysluplně reagovat na to, co říká druhý. Proto, když člověk mluví s cizím člověkem a vedou rozhovor, tak nebude dobře znát své posluchače ani tak úplně vědět, o čem mluvit (umění mluvit je i mluvit o tom o čem neznám – samozřejmě nemůže člověk popisovat a vysvětlovat, co nezná, ale musí se umět vyjadřovat v jakékoli situace a to je přesně smyslem rétoriky a na to nenabízí rady žádné moderní knihy).

Ale i tak díky za odpovědi. :)