Brunette56

Proč mezi sebou Čecháci a Moraváci tolik bojují?

Jsem moravačka a Moravu miluju. Nemám ráda, když lidi z Čech parodují jak mluvíme, protože drtivou většinu slov, které si oni myslí, že používáme, nepoužívá ani moje prababička v Syslově. Ale my se o lidí z Čech často taky nevyjadřujeme nejlíp.. čím to je, že proti sobě lidi z jedné republiky tak bojují?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Dělá to pár blbců, většině lidí je jedno jestli je člověk Moravák, nebo Pražák. Hlavně že je slušný.

Další odpovědi
Psychotic

Já nevím, nemám pocit, že by tady v Praze někdo měl problém s Moravany nebo je parodoval… ani v médiích jsem si nikdy ničeho takového nevšiml. Upřímně ani Moravany nepovažuji za jiný národ, beru je jako Čechy z východu země.

da ny

Nechci přilévat olej do ohně,
ale občas mne napadlo, když slyším v televizi aktuální pořad, rozhovor reportérů natočený na Moravě – na ulici, ve škole aj. Klídek, „loudání se“ (= alespoň žádný stres :)) a hlavně „jazyk“ na chodbách brněnské nemocnice a v ordinaci. Říkám si, jak asi tito lidé skládali/jí maturitní zkoušku, když nejen „hantec“ používají i učitelé?… 😁
Je slyšet všude na ulicích, na úřadech, v obchodech, v restauracích, v šalině.
Ostravák se též snadno pozná, kolem Olomouce je to zase jiné.
Hovoří tak drtivá většina Moraváků.
Je to „prkotina“, na které snadno pochopíš, proč se nemohou domluvit a shodnout mezi sebou jednotlivé kmeny/národnosti j1 státu (které mají ještě odlišné zájmy a představy o svém žití) v afrických zemích, v Jemenu nebo třeba na Ukrajině apod…

Čechy též poznáš, někde „zpívají“, používají se krajové hovorové výrazy, germanismy, ale stále je to více „Český jazyk“.
Rozeznáš Pražáky, lidi od Domažlic, z Krkonoš, Plzeňáky, Jihočechy…

Snaha o osamostatnění Moravy tady též byla.
CO SE ŠKÁDLÍVÁ, RÁDO SE MÍVÁ :)
Věřím, že z těchto neškodných „bojůvek“ nikdy nebude boj!

ten který je

Ještě že nejsem Čecháč ale Čech.

mojitek

Black Terry : " Lidé z Česka jsou obecně závistiví a dost škodolibí. Vůbec obyvatelé z Čech (viz některý Pražáci, nic proti vám teda), lidi z Moravy mi přijdou takoví pohodáři. Když lidé něčemu nerozumí, hned to převedou ve svůj prospěch a takoví Češi jsou. Toť můj názor.„
Lež jako věž. Já od 15 ti let jezdil na j.moravu a pak jsem byl v Brně a okolí na vojně a vím jací jsou tam lidé. Pro ně je každý mimo Moravu "pražák-čížek-cajzl.“ V životě se nesetkali s pražákem ,ale o každým tvrdí že je srab,je líný,pracuje někde v kanceláři,je závistivý,má miliony v bance a já nevím jaký další bludy kolují mezi „upřímnýma a pohostinnýma“ moravákama.Je to takový váš sport pomlouvat,prostě. Jak jsem psal,tam jsem strávil téměř dětství pobýval jsem ještě hodně po vojně,ale tolik závisti kde bratr sestře závidí nos mezi očima,tolik škodolibosti a pomluv mezi sousedy atd jsem nikde jinde nezažil-a poznal jsem opravdu hodně lidí . Taky tam mám kamarády jako tady v Praze a svině se najdou jak tady tak i tam.

MK44

Běžný lokální patriotismus. To je všude na světě. Drobné rozdíly v jazyce a ve zvycích mezi různými regiony. A nezáleží na tom, jak jsou ty oblasti velké. Stačí, že jejich obyvatelé přijdou navzájem do styku. Z Prahy jsou známé tahanice mezi klukovskými partami z Žižkova a z Vinohrad. Sám jsem si všiml některých nedorozumění mezi lidmi z jižní Moravy a lidmi z Ostravska. Taky Hradečáci a Pardubičáci spolu „závodí“.

Takový lokální patriotismus v rozumné míře nemusí být nic špatného. Pokud se „závodí“ v dobrých věcech. Někdy nabývá dost legračních podob. Třeba při fotbalové zápase místních mužstev, ve kterých je jen menšina hráčů místního původu a většina odjinud.

Taky to souvisí s mírou tolerance k nezvyklému. Pokud žijeme uzavřeni v místní societě a nestýkáme se s lidmi z jiných krajů, nemáme v tom trénink. Když potom slyšíme někoho, jak nějaké slovo vyslovuje odlišně, máme sklon myslet si, že on to vyslovuje špatně – protože tak „se“ to přece neříká. Neumí správně mluvit, takže je to trouba. I s touto nezkušeností je dobré mít trpělivost a učit se ji tolerovat. Z parodování si nic nedělejte. Někdo od někud si zaparoduje ostravštinu, někdo pražštinu nebo plzeňštinu. No a? Živí se tím imitátoři nebo Izer. Takže úroveň různá. Berme to jako zkoušku toho, zda sami sebe náhodou nebereme moc vážně.

Pokud se lidi takhle špičkují, je to známka toho, že nemají skutečného nebezpečného nepřítele. Odreagovávají si tak bojové instinkty. Viděla byste, jak by to špičkování vzalo za své, kdyby sem napochodoval nějaký Hitler nebo Usáma. To jsem radši, když se parodují nářečí stejně jako slengy nebo profesní žargony.

BlackTerry

Lidé z Česka jsou obecně závistiví a dost škodolibí. Vůbec obyvatelé z Čech (viz některý Pražáci, nic proti vám teda), lidi z Moravy mi přijdou takoví pohodáři. Když lidé něčemu nerozumí, hned to převedou ve svůj prospěch a takoví Češi jsou. Toť můj názor.

marci1

To opravdu nevím. A nejhorší to je mezi Prahou a Brnem. Většině lidí je jedno, jestli je někdo z Čech nebo Moravy. Nechápu.
Ale je pravda, že lidé jsou dnes vůbec takoví nesnášenliví. Mladým vadí staří,starým mladí, majiteli značky auta X vadí majitel auta Y, brunetám blondýny, blondýnám brunety. Naštěstí nejsou takoví všichni. Každý člověk je jiný, vypadá jinak, žije v jiném městě. Lidi, pojďme na sebe být hodní, ať už žijeme kdekoliv ! 🙂

klumprt

Ti druzí jsou prostě kikoti 🙂

PetrXY

S Moraváky a také Slováky jsem byl na vojně, a ještě do rozpadu republiky jsem v zaměstnání se Slováky i Moraváky absolvoval všelijaká školení. Že by šlo o nějaký „boj“, tak to jsem si nevšiml. Že jsme si vzájemně ze sebe dělali srandu, tak to je fakt. Slovákům jsme třeba tvrdili, že se veverka slovensky řekne „drevokocúr“, na Moravácích mě zase pobavilo, že rozeznávají tři druhy vína – Nejlepší, lepší, a pro Pražáky.

Pepa25

da ny: hantec používají i učitelé? Ano, když televize natáčí někde na vesnici babičky, tak mluví, jak jsou zvyklé, ale moje zkušenost je naprosto odlišná: doma se mluví nářečím, ve škole, úřadě, do kamery 😉 spisovně (až hyperspisovně). Poprvé jse zažil nespisovný jazyk ve škole až na přednášce na vysoké škole v Praze od nejmenovaného p. profesora a hodně mi to vadilo …

Brunette56

Ten který je : Slovo Čecháci zní divně, to je fakt. Ale napsala jsem to schválně, protože my Moravani jsme taky Češi. A chtěla jsem, aby z toho jasně vyplynulo, že myslím lidi žijící v Čechách a lidi žijící na Moravě =P