hapiky

Proč máme stále problém nazývat věci pravými jmény?

Proč se říká, že firma či společnost zkrachovala nebo je v úpadku i když je jasné, že byla vytunelovaná?
Různá sro. apod.změní písmenko v názvu a jede se dál…
Presumpce neviny často slouží jako ochrana před spravedlností!

Nejlepší odpověď
Pepa25

Protože v úpadku nerovná se vytunelovaná. Pokud si „nějaká s.r.o. změní zneménko v názvu a jede dál“ je zde možnost věřitelů nebo jiných poškozených osob se bránit. Nebojte, pravedlivost funguje, jen jí to bohužel někdy trvá (a pomáhá tomu takové to nadávání poškozených místo konkrétní právních kroků).

Další odpovědi
anonym

Protože dělat neuvážené ukvapené záběry bez důkazů je sice módní trend ale jinak nesmysl. Z SROcka v úpadku prostě nelze automaticky hned vyvodit že firma byla vytunelována, a takto to vidí každý kdo chce pracovat s fakty a ne dojmy…

ivzez

Úpadek/krach/ban­krot je něco jiného než vytunelování.

Pokud firma zbankrotovala, třeba proto že jí odběratelé
neplatili, nelze mluvit o vytunelování.

Podvodníci jsou jiná kapitola a o těch se pokud vím mluví/píše.

Kelt

Tady bych to nijak nehrotil, výsledek je stejný, a nezáleží jak to nazveme. Je ale pravda, že někde se chodí kolem horké kaše.

Kryšpín

Četl jsem názor od jedné pražské celebrity údajně až zemřou staré struktury, které pamatují socialismus.

aliendrone

No, rozumím sice SMYSLU otázky, ale faktem je, že to OPRAVDU špatně chápeš.

ÚPADEK znamená ukončení činnosti firmy v důslekdu špatých hospodářských výsledků. Jejich příčinou může být např. hospodářská recese, špatné (hloupé) řízení, či jen prostý nezájem o její produkty/služby. Typicky – pronajmeš si pizzerii, ale lidi k tobě tvoji pizzu nechodí kupovat. Náklady platit musíš (energie, pronájem atd.), ale když nemáš ZISKY, zkrachuješ > normální úpadek.

VYTUNELOVÁNÍ je ÚMYSLNÉ přivedení firmy do krachu (typicky se státním podílem) za účelem vlastního obohací, kdy aktiva firmy z ní vyvedeš např. nevýhodnými nákupy (typicky koupíš od firmy kamaráda 50 nových PC za 20 000 000Kč, i když reálnou hodnotu mají jen 1 000 000 – později se o těch 19 000 000 šábnete – příklad je pochopitelně nadstřelený pro lepší pochopení principu).

Rozdíl v tom tedy JE, ale on se TĚŽKO prokazuje úmysl vytunelování, prakticky je to NEMOŽNÉ. To, že se tak občas stane svědčí jen o tom, s jakou bohorovností k tunelování aktéři přistupují, potažmo o hloubce prohnilosti systému, počínaje orgány činnými v trestním řízení a politiky konče.

Namátkou připomenu SOUDCE, který v PRACOVNÍM PC skladoval dětskou pornografii. (jistě nemusím hledat odkaz, byla to HODNĚ přetřásaná kauza) Jen absolutní pocit nepostižitelnosti a beztrestnosti může způsobit, že se dopustil něčeho TAK PITOMÉHO. A tvrzení Pepy25 ber s rezervou, spravedlnost sice funguje, ale JEN TEHDY, když si ji zařídíš SÁM! ;) :D :D

zjentek

Protože VŽDY chybí důkazní materiál!

Drap

Nemáme s tím problém. Je vše podle zákona. Zákony tvoří lidé, které jsme zvolili.

hapiky

ge0rge: V úpadku jsem především myslel cestovky apod.
Mimochodem, je známá nějaká cestovní kancelář, která se dostala do úpadku, ale později vše vyrovnala a pokračuje dál?
To jen potvrzuje, že úpadek je vytunelování.

ivzez

Úpadek NENÍ vytunelování.
Možná se někomu podařilo na chvíli vytunelování maskovat úpadkem.

Rokio

Drap: Politici mají ale také určitou zodpovědnost.

hapiky

Pepa25: No to jsem se zasmál. Spravedlnost funguje? Tedy občas ano, ale jen pro ty drobnější a hloupější.

Pepa25

Samozřejmě: Franta si pozměnil potvrzení z účtárny → zavřou ho za úvěrový podvod. Lojza si nechal poradit, jak to nahrát s tou bouračkou → přišili mu pojistný podvod. Bakal vytuneloval půlku Ostravy (tak to aspoň říkali v televizi) a nesedí. Je mi to jasné.

hapiky

Bakala mluví za všechny!