Rohlik

Proč má větrná turbína bílou barvu?

Bílá větrná turbína na lestnatém kopci je pěstí do oka. Proč nemá konstrukce jinou barvu, která lépe splyne s okolím?

Nejlepší odpověď
annas

„Klasické větrné elektrárny jsou (musí být) natřeny bílou barvou, protože ta lépe odráží světlo, a tak omezuje nežádoucí zahřívání konstrukce pod přímým sluncem.“
http://www.eko­bydleni.eu/ve­trna-energie/wind-tower-vetrna-ve

Objevují se i kritiky, že bílá barva v noci přitahuje hmyz, škodí ptákům, ale „Větrné elektrárny ohrožují ptáky méně, než se soudilo. Kočky jsou mnohem horší“

Jde o nešťastně zvolenou nenápadnou barvu – pokusy s barvami – případná změna barvy je jen úvaha.

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/229436-vetrne-elektrarny-ohrozuji-ptaky-mene-nez-se-soudilo-kocky-jsou-mnohem-horsi.html

Další odpovědi
Edison

Tyhle věci nesplynou s okolím nikdy. A žádná jiná barva tomu nepomůže. Ale rozhodně to pomáhá tomu, aby se systémy uvnitř méně přehřívaly, bílá odráží více sluneční energie ve formě tepla.

marci1

Nešťastně zvolená nenápadná barva pro ptáky a netopýry. ☹
Už před dvěma lety britští vědci doporučili, aby výrobci větrných turbín volili jiné barvy než ty, které naprosto převládají vzhledem ke snaze designérů docílit co nejmenšího rušivého vizuálního efektu: bílou a světle šedou. I barva nosného sloupu, gondoly s generátorem i listů má totiž vliv na to, kolik ptáků – a také netopýrů – turbína zabije.

Doktorandi pod vedením Chloe Longové z univerzity v Longhborough vyšli z hypotézy, že světlá barva turbín přitahuje hmyz, za kterým se stahují ptáci (a v noci netopýři), kteří se p a k v zápalu lovu stanou obětí rotujícího listu. Největší úmrtnost udávaly předchozí statistiky v létě, kdy je hmyzu nejvíc.
Nejbezpečnější pro ptáky a netopýry se jeví barva fialová. 🙂

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/229436-vetrne-elektrarny-ohrozuji-ptaky-mene-nez-se-soudilo-kocky-jsou-mnohem-horsi.html

Drap

Právě proto, aby s okolím nesplývala. Je to z důvodů bezpečnosti. Letadel, balonů, rogal, parašutistů, záchranářským vrtulníkům a podobně