PepasAvalonu

Proč má mrznoucí voda vždy nazelenalou barvu?

Kolikrát to na první pohled není tak očividné (v potoce, řece), ale když se dobře zadíváte, tak to jde poznat. Nejlíp ve stojatých vodách (nemyslím zkaženou vodu) a ještě nejlíp v nějakých nádobách (vana).
Každá mrznoucí voda je taková do zelena, ale přitom, když zmrzne do ledu, tak je průsvitná (nebo bílá). Co to způsobuje?

Odpovědi
Kelt

Tak to jsem nepozoroval. Možné je, že se mění vlastnosti vody tím, že to určité vlnové délky absorbuje a vychází právě ta zelená. Další možností je to, že ve vodě mohou být sloučeniny železa, které jsou zelené. Ale pokud to je pouze tvoje vlastní pozorování, tak se ti možná odráží barva jehličnanů na vodní hladině. Udělej fotografii a pošli to sem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

Kelt, netřeba fotky. Klidně si napusť doma ledovou vodu do vany, přidej i kostky ledu, ať je ještě mrazivější a uvidíš, že bude zelená… čím víc jí bude, tím tmavěji zelená bude. Stačí se i dobře zadívat na potok/řeku ve městě (i bez jehličnanů).

PepasAvalonu

Tím chci jen říct, že každá mrznoucí voda (pokud není zkalená atd) má ve větším množství nazelenalou barvu. Není to nějaký můj názor nebo něco, co bych sám vypozoroval.

Pepa25

Není to pravda.

PepasAvalonu

Nějaký argument, proč ne? Já se chodím celkem často otužovat do místního potoka a minulou sobotu jsem si dával ledovou koupel doma ve vaně a zrovna tehdy jsem nad tím přemýšlel. No a říkám, že když je voda mrznoucí, tak má nazelenalou barvu a je jedno kde, jestli ve vaně, řece nebo jezeře. Možná jsem „barvoslepý“, nevím možná je modro-zelená, azurová, no já bych řekl, že spíš do zelena, je to spíš věc vnímání barev.
Občas jezdím s pár kámoši na přehradu a do řeky a už jsme to spolu řešili, i když odpověď nikdo z nás neznal. Tažke uričtě nejsem sám, kdo to takhle vidí.
V malém množství to znatelné není, v pohárku to člověk neuvidí, to musí být víc vody pohromadě (například ta vana) a voda musí být skutečně mrznoucí, nejen studená. Možná to někteří jen nezpozorovali (nevšimli si). A netvrdím, že to má přímo nepřehledně zelenou barvu, nějak obarvenou, stále je to čirá tekutina, ale se zeleným „nádechem.“
V čem přesně to není pravda? Klidně si teď napustím ledovou vodu do vany a bude opět „zelená“. A není to nějaký ojedinělý efekt ani chlórem nebo podobně (máme studnu i obecní vodu a otužuju se už nějaký ten pátek v různých vodách), je to tak všude, potoce i řece. Kdekoli, když se člověk dobře podívá.