stanley 13

Proč má Libanon ve vlajce cedr?

Nejlepší odpověď
annas

"Vlajka Libanonu je tvořena dvěma stejně širokými horizontálními červenými pruhy na horním a spodním okraji vlajky. Mezi nimi je bílý pruh o dvojnásobné šířce v jehož středu je umístěna stylizovaná zelená silueta cedru. Cedr, který je nejvýraznějším prvkem libanonské vlajky, je s Libanonem tradičně spojován. Již v 18. století Maronitští křesťané žijící v Libanonu užívali bílou vlajku s obrazem cedru, a to s odkazem na bibli (Žalmy 92.12: „Spravedlivý jako palma kvésti bude, [a] jako cedr na Libánu rozloží se“ – pozn.: Bible Kralická). Později, v době když byl Libanon pod francouzským mandátem, byla užívána francouzská vlajka s cedrem umístěným ve středu. Cedr sám pak představuje mír, nesmrtelnost a toleranci. Červené pruhy symbolizují mučednickou smrt a sebeobětování, bílý pruh sněhem pokryté vrcholky libanonských hor.

Podle článku 5 libanonské ústavy je libanonská vlajka tvořena červeným, bílým a červeným horizontálním pruhem a zeleným cedrem ve středu bílého pruhu. Obrázek cedru má tedy být oficiálně pouze zelený, v praxi je však strom často kreslen „v realistickém duchu“, tedy s hnědým kmenem a větvemi."

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Li­banonsk%C3%A1_vlaj­ka

Další odpovědi
anonym

Cedr je považován za libanonský národní strom, stejně jako javor v Kanadě a lípa v Čechách.