JájsemRaibek

Proč má jaderná elektrárna povětšinou čtyři chladicí věže?

Že by to bylo kvůli třífázovému vedení + nulák?

Nejlepší odpověď
cochee

Ne, to s fázemi nemá nic společného. Elektrárna má nějakou požadovanou chladicí kapacitu a tu je zaprvé třeba projekčně vyřešit tak, aby to nestálo mnoho (čtyři menší chladicí věže stojí méně peněz než dvě či dokonce jedna obří) a zadruhé stejně systém chlazení musí být zdvojen či dokonce zvíceronásoben, aby v případku poruchy nebo plánované opravy bylo možno chladicí kapacitu nahradit. Bude-li jedna věž a nastane porucha chlazení, musela by se kvůli toho odstavit celá elektrárna. Takhle se odstaví jedna věž a může se najet věž záložní.

Další odpovědi
Kepler

🙂. Chladicí věže s elektrickou částí elektrárny nemá nic společného, já vím, že si děláš kozy. Chladí se sekundární chladicí okruh, každý reaktor má vlastní chladicí věž. Teoreticky by mohl mít i dvě, ale by to zbytečně investičně náročnější.

Kepler

Cochee: já myslím, že postavit jednu věž je levnější, než dvě menší.