EKSOT123

Proč jsou moje fotky a videa z mobilu tak velké?

Fotka, kterou udělám telefonem, má někde 6 MB. A přitom, když to pak při zvětšení srovnávám s fotkami dostupnými na internetu, tak je to srovnatelné s fotkou, která má 60 kB, tedy stokrát méně. S videi podobně. Fotku si umím zmenšit např. v programu Malování, videa neumím. Ale to zmenšení je na úkor rozlišení. Jak dosáhnout tak malé soubory při stejném rozlišení, nebo co dělám špatně?

Nejlepší odpověď
elkon

Není třeba dohadů, zde je to solidně popsáno. https://moje.ta­jemno.net/veli­kost-fotografii/

Další odpovědi
mosoj

Porovnávat velikost fotky podle datové velikosti je špatně. Vždy je rozhodující fyzický rozměr v pixelech!!! Samozřejmě že datová velikost je fyzickému rozměru přímo úměrná, nicméně záleží také na kompresi a druhu obrázku. Kvalita a rozlišení (DPI-PPI ) je ale dána fyzickým rozměrem obrázku a nakonec i zobrazovačem.

Dochy

U JPG záleží velikost souboru na rozlišení fotky, na scéně a na nastavené kvalitě. JPG je ztrátová komprese, takže kvalita ovlivní jaké detaily budu v souboru ještě uložené a jaké už ne. Foťáky mají tu kvalitu nastavenou dost vysoko. Často víc, než dává smysl vzhledem k technické kvalitě přístroje. A obvykle to přímo ve fotáku (alespoň u těch běžných kompaktů) nejde změnit.

Arne1

A kde to porovnáváš ? Na slušně velkém monitoru nebo na mobilu ?
Nevěřím tomu, že 60kB fotka je stejná jako 6MB. Pokud to nevidíš rovnou, tak si zkus vytáhnout a zvětšit nějaký detal – třebas nějakou ceduli, dopravní značku a podobně. Tam už rozdíl snad uvidíš.
Pokud si myslíš, že fotíš zbytečně kvalitně, tak tu kvalitu můžeš snadno omezit v nastavení foťáku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

EKSOT123

Arne1, na monitoru PC to vyzvětšuji a v detailech to nemá větší rozlišení. Nechci omezovat kvalitu fotky, spíš jsem čekal, že když je 100× datově větší, že bude mít větší rozlišení. Ale ono ne. Na vaše rady se podívám večer, děkuji.

Hlada

Přečti si článek z odkazu. Je to tam velice srozumitelně popsané.
V případě plastové čočky a miniaturního snímače nemá větší rozlišení praktický význam