HZK

Proč jsou kapely, hudebníci, herci nebo sportovci mnohonásobně přepláceni oproti zaměstancům?

Je to o levém kvadrantu nebo ještě o něčem jiném?

Nejlepší odpověď
Kelt

Když je někdo v něčem dobrý, vynikající, a vlastně prospěšný pro mnoho lidí, měl by za to obdržet taky větší odměnu. Pokud někdo dělá na páse pro automobilní průmysl, je důležitý pro firmu, pro značku, je kolečkem v obrovském soukolí, které je nějak odměněno a podle toho se odvíjí jeho plat. Lidé, které jsi jmenoval, museli něčeho dosáhnout, věnovat se tomu, zjistit své možnosti, talent, nadání, museli překonat mnoho překážek, a když jsou pár let na vrcholu a ví o nich veřejnost, měla by veřejnost jim dát to, co oni dávají veřejnosti. Zpěváci, kapely zpívají pro lidi, pořádají koncerty, vydávají CD, desky atd. Herci se snaží divákům poskytnout kulturní zážitek na vysoké úrovni a to vyžaduje určité úsilí pro toho herce i překonat své problémy. Když má herec vystoupení a necítí se, musí to překonat a hrát, pokud nemá smrt na krajíčku. Ten, kdo dělá u pásu a nemůže, tak si může vyměnit směnu a pod. To je ten rozdíl. Stejně tak sportovci – jsou na vrcholu určitě kratší dobu než je doba zaměstnanosti. A můžeš si to vyzkoušet, je to dřina a často jsi dlouho bez rodiny apod.

Další odpovědi
elkon

Je to otázka nabídky a poptávky. Když je nikdo nebude chtít, tak budou levní.

Fyzik

Protože jsou výjimeční. Je spousta hudebníků/sportovců (ve volném čase nebo na plný úvazek), kteří si tím vydělají nic nebo málo, protože o ně není zájem, protože nejsou dost výjimeční (to platí pro všechny živnosti, že se dají dělat obyčejně a výjimečně). Oproti tomu zaměstnanec u pásu holt jako nemá v čem bejt výjimečnej, maximálně mu dají čestné uznání.

nyjono

Přeplácení hudebníků, herců nebo sportovců nemá s levým nebo pravým kvadrantem vůbec nic společného.

ivzez

Protože za méně nevystupují.
Jak jednoduché, že?

anonym

Vysoká poptávka po unikátních schopnostech …

Pokud se toto na trhu vyskytne, vzniká závislost na tom kdo unikátní schopností disponuje, ten je ve své pozici téměř nenahraditelný a přitom se kolem dané osoby může začít rozvíjet s cílem poptávku uspokojit komplexní business model na kterém je závislých mnoho dalších lidí. Tím hodnota jedince s unikátními schopnostmi ještě roste protože ten se nachází ve velmi výhodné vyjednavací pozici kdy může velmi úspěšně vyjednávat o svém podílu s hrozbou, že pokud jeho požadavky nebudou uspokojeny jednoduše končí může pak jeho příjem dosahovat obrovských částek. Občas se to stane v oblasti umění, hudby, filmu, sportu, prakticky ale obecně se to může stát kdekoliv, kde se pro své schopnosti kombinované s popularitou u velkého množství fanoušků můžete stát jen velmi obtížně nahraditelnými.