Kalpy

Proč je zelená barva očí nejvzácnější?

Je fakt, že znám jenom málo lidí se zelenýma očima. Ale neměli by být nejvzácnější spíš modroocí lidé? Díky za odpověď.

Nejlepší odpověď
marci1

Zelená barva je méně častou, je tzv „barvou přechodnou“, něco mezi hnědou a modrou. 🙂
Barva duhovky závisí výhradně na množství melaninu, jenž je produkován melanocyty. Počet melanocytů je u všech lidí zhruba stejný, ovšem existují rozdíly v množství melaninu, které každý melanocyt obsahuje ve své cytoplazmě. Produkci melaninu – alespoň částečně – řídí sympatický nervový systém. Produkce melaninu probíhá ve speciálních buněčných organelách – melanosomech pigmentových buněk. Existují dva druhy melaninu: tmavší eumelanin, který zastává ochrannou funkci proti UV záření, a žlutočervený feomelanin. Oba druhy jsou tvořeny základní stavební částicí, aminokyselinou tyrosinem. Pod UV paprsky se aktivuje tyrosináza, enzym obsahující měď. S pomocí této tyrosinázy a dalších enzymů se tyrosin v několika dílčích krocích přeměňuje na melanin.
Samotná tvorba melaninu je regulována pomocí hormonů. Hypothalamus, část mezimozku, aktivuje sympatikus a záložní hypofýzu (podvěsek mozkový). Ta vyplavuje hormon MSH (hormon stimulující melanocyty), který podněcuje syntézu melaninu. Je-li přítomno velké množství melaninového pigmentu, má oko hnědou barvu, v případě malého množství je naopak modré. Pokud je pigmentu nestandardně mnoho nebo málo, vznikají „přechodné barvy“, například ZELENÁ, zelenohnědá atd.
http://www.4o­ci.cz/barva-duhovky-jeji-vznik-zmeny-a-zvlastnosti_4c714

Další odpovědi
Drap

Nejvzácnější proto, že se jich vyskytuje mezi populací nejméně.