JohnCreek

Proč je voda po natočení zakalená, ale po chvíli se vyčistí?

Nejlepší odpověď
Kepler

Není to zákal, ale jemně rozptýlený vzduch. Ten se do vody dostává třeba přisáváním přes ucpávky čerpadel.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Otázka je, odkud vodu „točíš“. Může jít nejspíš o vzduchové bublinky, jak píše Kepler. Ale může jít i o zákal ze zdroje. Třeba z vrtané studny, ze které nebylo určitou dobu čerpáno, případně po větších deštích, kdy se i voda v kopané studni zakalí. V těchto případech jde většinou o jemnou jílovitou příměs, která se po chvíli usadí na dně nádoby. Pokud by šlo o vodu z vodovodního řádu (i to se stává), pak jde většinou o zákal, který se dostal do řádu při opravách potrubí. Ani jedno není žádným větším hygienickým problémem. Tím jsou spíše různé choroboplodné bakterie a ty vidět nejsou.

Roman71

JohnCreek, tohle se mi často stává na zahradě. Jdu si pro vodu a přinesu si „mlíčko“. Po chvíli se bublinky odlepí od dna a vyprchají. Voda je prosycena mikroperličkami vzduchu, které se po odstátí v otevřené sklenici vytratí.

Klaproth

Pokud jde skutečně o zákal, tj. ve vodě suspendované pevné částice, kontaktuj svého dodavatele vody.

Lamalam

Pokud se to po chvíli vyčistí, tak se nejedná o zákal. Ten by se usazoval dost dlouho, zřejmě se jedná o bublinky vzduchu.

Pella

Protože ta „špína“ je těžší takže spadne ke dnu, doporučila bych rozbor vody