Justin1

Proč je tak obtížné představit si pravděpodobnost jinou než 0 % a 100 %?

V poslední době jsem se setkal s těmito představami:

· Když jsme na té a té polokouli, bude se voda vypouštěná z umyvadla nebo vany točit tím a tím konkrétním směrem.

· Když jsem naočkovaný, tak nepotřebuji roušku, protože už určitě nemohu přenášet virus.

· Když jsou vedle sebe různé objekty a jeden je o kus nižší než druhý, blesk si vybere vždycky ten vyšší.

Vypadá to, že pro mnoho lidí je obtížné výsledky těchto situací chápat jako dílo náhody, kde pravděpodobnost očekávaného výsledku je menší než 100 %.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Pro mnoho lidí možná, ale naštěstí ne pro všechny.

Další odpovědi
Pepa25

Protože jak zpívá Jarek Nohovica v Milionáři: „bo co neni stopro to mě dycky smoli“ 😉 Jinak řečeno: lidem dost často vyhovuje černobílý svět. Je to pohodlnější.

orwell

Obtížné je to pro toho, kdo neví, co to pravděpodobnost je a chápe ji pouze intuitivně. Pokud si uvědomíme, že pravděpodobnost nějakého jevu je poměr počtu výskytu sledovaného jevu (jako výsledku nějakého pokusu) k celkovému počtu jevů, které mohou nastat (krát 100% – chceme-li to v %), nevidím v tom problém.

Dochy

Nevím, osobně s obecnými (jinými než o a 100) pravděpodobnostmi nemám problém.

  • Vír ve vaně/umyvadle – řídí se jinými pravidly. Coriolisovy jevy jsou v tomto měřítku naprosto zanedbatelné.
  • Účinnost očkování není 100%. Pokud vím tak se pohybuje někde mezi 80 a 95%
  • Elektřina a zvláště blesky: Klasická elektřina je docela zmáknutelná, ale takové okrajové jevy jako je blesk: Ten si zkrátka dělá „co chce“. V kursu je taková spousta proměnných a přitom i maličkost za jistých podmínek může změnit dráhu blesku, že mluvit o efektu motýlích křídel není od věci. („co chce“ – samozřejmě že blesk dělá to co mu káží přírodní zákony. Ale je tam tolik různých proměnných, že přesná dráha blesku je naším poznáním nepodchytitelná)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.