manykerka

Proč je na atlantském pobřeží Jižní Ameriky více šelfů než na tichomořském?

Nejlepší odpověď
annas

Při zadání do vyhledávače, se stejná otázka objevila na Ontole, i když před několika lety. Okopírovala jsem ji.

Já bych to viděl tak, že atlantické pobřeží Jižní Ameriky je tektonicky klidnější a moře má prostor pro denudační činnost, zatím co tektonický pacifický zlom jakékoliv šelfy potrhá a rozláme 🙂

Net uvádí:

V Pacifiku (aktivní typ) se projevuje zvýšená seizmičnost, intenzivní sopečná činnost na vulkanických ostrovních obloucích nebo přilehlých okrajích pevnin. Proto je šelfů méně.

V atlantském pasívním typu typu se nevyskytuje sopečná činnost a zemětřesení, kůra pevninského typu v tomto případě bezprostředně hraničí s oceánskou kůrou. Příznačným typem reliéfu jsou rozsáhlé pobřežní nížiny, vyskytují se na nich i široké pevninské šelfy.