Dr. Darko

Proč je Internet Explorer tak neoblíbený?

Nejlepší odpověď
anonym

nenávidí ho weboví vývojáři … uživatelům ani tak moc nevadí, protože nevidí ten hnůj pod kapotou 🙂 Internet Explorer zabrzdil vývoj webu neskutečným způsobem, téměř žádný standard v něm nedokázal microsoft implementovat bez závažných chyb (v té době dokonce microsoft chyby vkládal záměrně právě proto aby prohlížeče, které standardy implementovali správně, nebyly s weby pro IE kompatibilní, docela chucpe že ? Takhle ale microsoft opravdu fungoval, především v dobách verze 6 zmíněného prohlížeče, kde tato taktika dosáhla absurdních mezí) Weboví vývojáři tak byly často nuceni kvůli IE do svých stránek vkládat tzv. IE HACKY, což byly speciální části kódu napsané záměrně chybně, aby je chybně napsaný explorer implementoval zdánlivě správně 😁, správný IE HACK se také vyznačoval tím že jej prohlížeče dodržující standardy ignorovaly, takže jím nebyla postižena funkčnost sránek ani v nich – umíte si představit jak tohle vývoj komplikovalo. Je dobře, že je tato smutná kapitola webového designu už dávno za námi a IE je snad už definitivně mrtvý, žádný div, že microsoft má horší pověst po těch letech co Internet Explorerem doslova tyranizoval webové vývojáře a samotné uživatele tohoto prohlížeče si bral v této nečisté hře doslova jako rukojmí.

Snahou microsoftu bylo tehdy uzamknout web tak, aby fungoval prakticky jenom na windows a nikde jinde a tomu měli pomoci právě zabugovaný explorer a tzv nativní komponenty activex, obojí už naštěsti už tleje v historii neúspěšných technologií a web dnes díky absenci těchto snah mnohem lépe prosperuje, dík za to patří především mozille a chromium/chrome projektu, které dokázaly společně hrůzovládu exploreru ukončit 🙂

Další odpovědi
jsemjá

Protože se hrozně seká a blbne.

aliendrone

  1. Z uživatelského hlediska – mimořádně chybový (na ZNÁMÉ BEZPEČNOSTNÍ fixy se běžně čekalo třebas i MĚSÍCE!) a protože byl díky implementaci ve Widlích přítomen ihned po jejich instalaci, byl díky tomu i hodně užívaný, především u těch zoufalejších BFU. To se pochopitelně odráželo (nízká abilita dotyčných BFU) i častém zneužívání v jejich neprospěch. No a kdo si díky IE zadělal na průšvih (obvykle POŘÁDNÝ), ten mu to jen tak neodpustil.
  2. Vlastní krví se podepíši pod to, co píše ge0rge! Chvíli jsem do webu fušoval a můžu ti potvrdit, že 2/3 času při jeho tvorbě/údržbě jsi strávil dumáním či hledáním řešení toho, JAK TO NAPSAT, aby to korektně zobrazil i IE! Ve všem (z důležitých browserů) relativně pohoda > Opera, Chrome, Safari, Firefox, ale v IE pakárna na kvadrát!!! Jistě, byly i odlišnosti mezi nimi (gecko/webkit), ale nic, co by tě dohánělo k bušení hlavou do klávesnice, což IE zvládal hravě levou zadní. Prostě Mrkvosoft. :(

https://objevit­.cz/img/2015/02/fc­00072cb811203c9e56f3a592­9fabb6.jpg
http://www.do­offy.com/USou­bory/clanky/2015/do­offy_prohlize­ce_kdo_jsme_a_co_chce­me.jpg
https://objevit­.cz/img/2015/02/3fc-1.jpg

mosoj

Jiný prohlížeč nepoužívám. Kdysi jsem zkoušel Firefox a v některých případech nespolupracoval se státní správou, která podporuje Microsoft. nakonec ani nemám důvod používat jiný, jsem pouhý uživatel.

anonym

drtivou většinu chyb exploreru, kterých byly tisíce ale běžní uživatelé bohužel neměli šanci potkat protože weboví vývojáři pomoci IE HACKů negativní projevy těchto chyb vždy eliminovali i za cenu vyšší náročnosti takového vývoje webových aplikací. S jedním naprosto zásadním nedostatkem se ale setkali a meli možnost jej pocítit, protože ten pomocí IE HACKU prostě řešitelný nijak nebyl. Tím zásadním nedostatkem kvůli kterému začali lidé přecházet na Firefox a Chrome se stal neskutečně nefektivní javascriptový interpreter uvnitř exploreru který byl příliš pomalý a moderní webové aplikace v něm prostě fungovaly znatelně pomaleji a s delšími odezvami.

Vývojáři se časem vyrovnali s nutností hackovat explorer pomocí tzv. polyfills, což byly další knihovny, které si načítal spolu se stránkou pouze explorer, díky tomu v něm standardně napsané weby fungovaly, ale byly v IE ještě pomalejší nemluvě o tom že musel IE načítat větší objem dat než ostatní prohlížeče, a tohle už konečne IExplorer zabilo i v očích jeho vlastních uživatelů.

anonym

Přesto, že nástupnický prohlížeč Microsoft EDGE který se snaží reputaci Exploreru napravit už není tak špatný, nemyslím si, že si Microsoft zaslouží druhou šanci za to co webu v minulých letech s explorerem způsobil a jak zásadně brzdil jeho vývoj. Edge je dnes lepší navíc jen díky tomu, že microsoft vlastně vykradl zdrojové kódy konkurenčního projektu CHROMIUM/CHROME, takže ze kterého navíc spoustu užitečných technologií vyházel. Z toho důvodu dnes nedává smysl ani ten EDGE.

mosoj

Myslet si mohu co chci. Státní správa podporuje Microsoft. Pokud používám jiný prohlížeč než Explorer Edge v některých případech komunikace se státní správou nefunguje.

anonym

… Edge je vykradené jádro Chrome, ze kterého Microsoft bohužel několik vychytávek ještě odebral :-/ …je to jen velmi chabý pokus v duchu tonoucí se stébla chytá, v momentě kdy přistoupil microsoft k této taktice veřejně přiznal že kvalitní prohlížeč sám vyvinout prostě nedokáže. Pokud použijete chrome, máte originál toho co Edge jenom kopíruje.

anonym

tak vzhledem k tomu, že víc než 8 let programuji pro státní správu tak vím dobře, že to opravdu byla smutná realita a také to, že poslední roky se po zaslouženém pádu Exploreru tento přístup i ze strany státní správy velmi citelně zlepšil.

anonym

… aby dnes nějaký veřejně dostupný systém ještě striktně vyžadoval IE, to už je troufám si tvrdit velmi neobvyklé.